Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Zielona pracownia dla szkoły w Rudach [WIZUALIZACJE]

22.07.2020 08:44 | 0 komentarzy | mad

Gmina Kuźnia Raciborska może cieszyć się z kolejnej „Zielonej Pracowni”. Po Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej następna zostanie utworzona w Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach.

Zielona pracownia dla szkoły w Rudach [WIZUALIZACJE]
Oto wizualizacja sali, w której powstanie zielona pracownia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

58 „Zielonych Pracowni” powstanie w placówkach oświatowych województwa śląskiego. To efekt rozstrzygniętego konkursu „Zielona Pracownia’ 2020”, organizowanego przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jego celem jest utworzenie szkolnych pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych i chemiczno-fizycznych. To już szósta edycja tego konkursu. Tym razem wpłynęły 104 wnioski, wsparcie otrzymały 58 z nich. Łączna suma dofinansowania na budowę wszystkich pracowni wynosi ponad 1,7 mln zł.

– Pomysł, wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetyka, kreatywność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu - to główne elementy, które ocenialiśmy przy wyborze „Zielonych Pracowni” – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Z terenu powiatu raciborskiego wsparcie otrzymała Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Rudach. Trafiło tam wsparcie na projekt „Leśna kraina wokół nas”. W ramach realizacji zaplanowane są zarówno prace remontowe, jak i zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w tym monitora interaktywnego. – Motywem przewodnim klasopracowni będą drzewa i las – tłumaczy Adrian Plura, dyrektor rudzkiej podstawówki. Zadanie oszacowano na 42 tys. zł. Dofinansowanie funduszu wynosi 30 tys. zł. – Pozostałą kwotę zabezpiecza gmina Kuźnia Raciborska z zastrzeżeniem, że jako wkład własny zostanie przeznaczona kwota 7500 zł - nagroda uzyskana przez szkołę w I edycji konkursu „Zielonej Pracowni” – wyjaśnia dyrektor Plura. Dodaje, że nazwa pracowni „Leśna kraina wokół nas” nawiązuje do dużego kompleksu lasów liściastych i iglastych otaczających Rudy oraz szkołę. – Lasy rudzkie są częścią parku krajobrazowego nawiązującego w swej nazwie do działalności zakonu cystersów, którzy w XIII wieku przybyli do Rud i wybudowali klasztor. Byli prekursorami zrównoważonego i ekologicznego rozwoju gospodarczego. Szkoła w swojej edukacji odwołuje się do tego dziedzictwa. Motywem przewodnim w nowopowstałej klasie będą drzewa i lasy - pod względem biologicznym (np. gatunki drzew, warstwy lasu), chemicznym (skład drzewa, jego wykorzystanie), geograficznym (rozmieszczenie gatunków drzew) oraz ekologicznym (znaczenie drzew i lasów w przyrodzie) – mówi dyrektor rudzkiej podstawówki.

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.