Piątek, 23 października 2020

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

JSW wystąpiła o 1,7 mld złotych z Tarczy Antykryzysowej, aby ratować się po epidemii

17.07.2020 13:19 | 34 komentarze | ska

Niezrealizowany plan produkcji, niższa sprzedaż, mniej prac korytarzowych oraz ogromne koszty pracownicze i przeznaczone na działania profilaktyczne w zakładach - to efekty ograniczeń i zagrożenia związanego z koronawirusem. Dlatego JSW wystąpiła o ponad 1,75 mld złotych z Tarczy Antykryzysowej. 

JSW wystąpiła o 1,7 mld złotych z Tarczy Antykryzysowej, aby ratować się po epidemii
Zdaniem zarządu spółki 1,75 mld złotych pomoże odzyskać stabilność finansową spółki. Czy taka kwota jednak zostanie wypłacona? fot. Dawid Lach/JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

JSW wystąpiła o 1,7 mld złotych z Tarczy Antykryzysowej, aby ratować się po epidemii

JSW nie zrealizowała w okresie od dnia 23 marca 2020 roku, (tj. od momentu, w którym Spółka wprowadziła trzyzmianowy system pracy w miejsce czterozmianowego w celu maksymalnego ograniczenia kontaktów pracowników pracujących na różnych zmianach) do 30 czerwca 2020 roku planu produkcji, zaś szkoda z tego tytułu wyniosła 1,23 mln ton, w tym 0,96 mln ton węgla koksowego.

- JSW doświadcza ograniczeń związanych z restrykcjami związanymi z COVID-19 także w obszarze handlowym, w konsekwencji czego w II kwartale 2020 roku sprzedaż węgla ogółem wyniosła około 2,96 mln ton i była niższa w porównaniu do I kwartału 2020 roku o około 10,9%, a w porównaniu do II kwartału 2019 roku była niższa o około 7,5%. Z uwagi na trudną sytuację kadrową związaną z absencją pracowników, JSW nie realizowała także kluczowych mierników operacyjnych związanych z robotami udostępniającymi. W konsekwencji zaistniałej sytuacji, JSW nie zrealizowała w okresie od 23 marca 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku planu robót korytarzowych w wysokości 6 291 mb - informuje zarząd JSW. 

Spółka skorzystała z możliwości odroczenia terminów płatności zobowiązań publiczno-prawnych. Łączna kwota pozostała do zapłaty z tytułu składek ZUS, podatku dochodowego i podatku od nieruchomości wynosi 281,18 mln zł, a nowe  terminy płatności tych zobowiązań zostały ustalone na miesiące październik-grudzień 2020 roku.

W okresie od marca do czerwca 2020 roku JSW poniosła dodatkowe koszty pracy związane z chorobą pracowników na COVID-19, ich kwarantanną, realizacją działań profilaktycznych polegających na konieczności wprowadzenia tzw. „postojowego” oraz kosztami związanymi z obsługą i organizacją procesu, aby skutki pandemii były jak najmniej dotkliwe dla JSW. Łączne koszty pracy związane z COVID-19 za ten okres wyniosły 61,7 mln zł. Pozostałe koszty (bez kosztów pracy) poniesione przez Spółkę związane z profilaktyką COVID-19 w okresie do 30 czerwca 2020 roku wyniosły 6,2 mln zł.

- Dekoniunktura związana z pandemią spowodowała zmniejszenie przychodów, wpłynęła na tymczasowe ograniczenie produkcji, pogorszenie sytuacji płynnościowej w branży oraz całym łańcuchu dostaw, co bezpośrednio rzutuje na wydłużenie ściągalności należności handlowych od odbiorców, poziom należności handlowych oraz stan środków pieniężnych. W związku z tym Spółka podejmuje działania minimalizujące wpływy zaszłych i przyszłych skutków COVID-19 na płynność spółki, m.in. poprzez wykorzystanie dostępnych na rynku rozwiązań wspierających zarządzanie kapitałem pracującym oraz wnioskuje o dostępne na rynku publiczne wsparcie finansowe. Mając na uwadze powyższe, Spółka wystąpiła z wnioskiem o pozyskanie finansowania w ramach Tarczy Antykryzysowej w maksymalnej kwocie 1 750,00 mln zł - wyjaśnia zarząd, który 15 lipca zawnioskował o pieniądze z programu Tarcza.