Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Mszana jak Kraków. Będzie miała hejnał

19.07.2020 13:00 | 4 komentarze | art

Wójt Mszany Mirosław Szymanek zaproponował stworzenie symbolu dźwiękowego, który stałby się hejnałem gminy

Mszana jak Kraków. Będzie miała hejnał
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

MSZANA Hejnał będzie wykonywany podczas gminnych uroczystości, a jednocześnie być może będzie wykorzystywany jako kurant wybudowanego w zeszłym roku zegara, który stoi przed budynkiem urzędu gminy.

O hejnale wójt dyskutował z radnymi na majowym wspólnym posiedzeniu komisji Rady Gminy w Mszanie. Jak wyjaśnił Mirosław Szymanek, wójt Mszany, pomysł na powstanie hejnału narodził się w 2017 r. kiedy w księgach parafialnych parafii św. Jerzego w Mszanie odnaleziono zapis nutowy średniowiecznej antyfony. Utwór ten został odtworzony i zaprezentowany w 2017 r. podczas promocji książki „Tajemnica kompaturek. Księga metrykalna z Mszany (1638 – 1775)”. Utwór został wykonany przez zespół śpiewaczy Schola Cantorum z Chorzowa pod dyrekcją Sławomira Witkowskiego. Gmina podjęła z nim rozmowy o utworzeniu na podstawie antyfony hejnału gminy. Zdaniem wójta, hejnał stałby się symbolem gminy i pozytywnie wpłynąłby na jej promocję.

Ostatecznie Witkowski przygotował kilka wersji hejnału, ale włodarz gminy nie był specjalnie z nich zadowolony. Były za długie, a miały być krótsze i wpadające w ucho. Zostały więc poprawione i przedstawione radnym, którzy wybrali ich zdaniem najlepszą. – Wersje różniły się minimalnie. Najlepsza zdaniem radnych, obecnie jest dopracowywana przez pana

Witkowskiego, tworzony jest jej zapis nutowy – wyjaśnia Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie.

Kiedy hejnał będzie gotowy? Dokładnie nie wiadomo, ale raczej na pewno w tym roku. Przede wszystkim przyjęcie go przez radę gminy, jako oficjalnego symbolu gminy musi zostać przeprowadzone według ściśle opisanej w przepisach prawa procedury. Podobnie jak w przypadku herbu czy flagi gminy, hejnał również musi uzyskać opinię ministra właściwego do spraw administracji. Opinia wydawana jest w terminie 3 miesięcy od złożenia wniosku.

(art)