Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Tworzą miejsce z myślą o osobach niepełnosprawnych i seniorach

17.07.2020 19:00 | 0 komentarzy | juk

Kompleks budynków poszpitalnych przy ul. Wałowej w Wodzisławiu Śl. to jedno z zapomnianych miejsc na Starym Mieście. Ciche, trochę schowane, ale jednak w samym centrum miasta. Za kilka miesięcy zyska ono zupełnie nową jakość. – Realizacja inwestycji nabiera tempa – słyszymy w wodzisławskim starostwie.

Tworzą miejsce z myślą o osobach niepełnosprawnych i seniorach
Utworzenie ze starego prosektorium Oazy Aktywności było inicjatywą poprzedniego zarządu powiatu wodzisławskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Będą leczyć zielenią

Po rozbudowie budynku prosektorium na parterze znajdzie się sala rehabilitacyjno-relaksacyjna do ćwiczeń, zaplecze sanitarno-szatniowe oraz pomieszczenie socjalne dla pracowników. Na piętrze natomiast – sala szkoleniowo-warsztatowa przeznaczona dla 30 osób wraz z zapleczem, ogród zimowy i sanitariaty ogólnodostępne. Dodatkowo budynek zostanie wyposażony w windę dla osób niepełnosprawnych, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowany parking. Wokół budynku powstaną elementy małej architektury, takie jak: ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, donice, hamaki na stelażu, leżaki drewniane, skrzynie na zioła i kwiaty, urządzenia zabawowe oraz altana ogrodowa. Przestrzeń będzie się także wpisywać się w założenia hortiterapii, czyli terapii związanej z przebywaniem w ogrodzie, co umożliwią liczne nasadzenia zieleni.

Zakończenie prac jesienią

Utworzenie ze starego prosektorium Oazy Aktywności było inicjatywą poprzedniego zarządu powiatu wodzisławskiego. Po zmianie władzy obecny zarząd postanowił kontynuować zadanie. Wojciech Raczkowski przypomina, że aby Oaza Aktywności mogła powstać, władze powiatu dwukrotnie ogłaszały przetarg na wyłonienie wykonawcy. W obu przypadkach złożone oferty przekraczały możliwości finansowe. Nad projektem zawisła groźba niepowodzenia. Starosta Leszek Bizoń podjął więc starania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego na rzecz pozyskania dodatkowych środków. – Działania te przyniosły oczekiwany efekt, ponieważ Zarząd Województwa Śląskiego zgodził się na zwiększenie finansowania z RPO z 2,8 mln zł do 3,8 mln zł – mówi Raczkowski. Dzięki dodatkowym środkom władze powiatu ogłosiły trzeci przetarg, który wyłonił wykonawcę inwestycji. Jest nią firma Milimex z Siemianowic Śl., która na realizację inwestycji ma czas do jesieni tego roku.

(juk)