Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Stowarzyszenie Moje Miasto z kasą dla seniorów

16.07.2020 07:00 | 5 komentarzy | ska

RYDUŁTOWY Podczas piknikowego spotkania stowarzyszenia Moje Miasto Rydułtowy oraz seniorów biorących udział w projekcie Rydułtowska Akademia Aktywnego Seniora 60+ senator Ewa Gawęda przekazała symboliczny czek na ponad 192 tys. zł z programu Aktywności Społecznej Osób Starszych.

Stowarzyszenie Moje Miasto z kasą dla seniorów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dokładnie 192 920 złotych – taką kwotę otrzymało stowarzyszenie Moje Miasto z Rydułtów w ramach dofinansowaniach z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS). Pieniądze zostaną przeznaczone na działalność Rydułtowskiej Akademii Aktywnego Seniora 60+, która organizuje m.in. zajęcia i warsztaty dla seniorów. Promesę, w imieniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazała stowarzyszeniu Senator Ewa Gawęda. – Dobrze napisany projekt był kluczem do tego, aby pieniądze trafiły właśnie do Was. W tym roku program się kończy, ale mam dobrą wiadomość, bo rusza kolejny program rządowy, do którego serdecznie zachęcam. To już siódma edycja, z której korzysta stowarzyszenie, co pokazuje, że działacie prężnie – powiedziała senator Ewa Gawęda, podkreślając zaangażowanie prezesa stowarzyszenia Marka Wystyrka i osób, które zajmowały się pisaniem wniosku. Senator podkreśliła też ogromną konkurencję w programie ASOS, w którym złożono 1795 ofert. Dofinansowanie w ramach programu na rok 2020 otrzymały 304 projekty na łączną kwotę 37 mln 957 tys. zł. Stowarzyszeniu otrzymanej promesy pogratulowały również radna powiatowa Danuta Maćkowska oraz radna miasta Rydułtowy Joanna Kubala, a także zastępczyni burmistrza Rydułtów Mariola Bolisęga.

Celem Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych. Różnego rodzaju zajęcia edukacyjne, artystyczne, sportowe, warsztaty, integracja międzypokoleniowa, warsztat, uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności – to tylko niektóre z działań, które są realizowane w całej Polsce m.in. dzięki dofinansowaniu z programu. To 40 mln zł rocznie. W sumie w latach 2016-2019 w całej Polsce w ramach programu ASOS sfinansowanych zostało ponad 1400 projektów, z których skorzystało prawie 608 tys. osób – w tym 38,5 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Kwota została przekazana symbolicznie, bo pieniądze już wcześniej wpłynęły na konto stowarzyszenia. Dzięki nim, grupa seniorów z Rydułtów będzie mogła skorzystać z m.in. darmowych zajęć pływania i aqua aerobiku na basenie, aerobiku na sali gimnastycznej, zajęć zdrowotnych w świetlicach integracyjnych oraz Oratorium św. Józefa. Na uczestników Akademii Aktywnego Seniora 60+ czekają również inne atrakcje m.in. wycieczki turystyczne, rowerowe, warsztaty biblioteczne i wspólne wyjścia do kina i teatru. – Celem poprawy bezpieczeństwa seniorów zorganizujemy również spotkania z policjantami, strażnikami miejskimi i strażakami. I to jeszcze nie wszystko, bo u nas w Akademii, każdy senior ma możliwość wyboru a także zgłoszenia własnej inicjatywy ciekawych zajęć czy zaproszenia konkretnego prelegenta. My zapewniamy organizację i całkowitą bezpłatność udziału w wybranych zajęciach – informuje Marek Wystyrk, prezes Stowarzyszenia Moje Miasto. Zajęcia dla seniorów w Rydułtowach w ramach Akademii można porównać do zajęć Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Co istotne, jeszcze można zapisać się do projektu. Szczegóły w sprawie zapisów pod numerem telefonu 501 275 095.

Szymon Kamczyk

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP