środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Za Lenka docieplano więcej miejskich kamienic

25.07.2020 18:30 | 6 komentarzy | ma.w

W kadencjach prezydenta miasta, gdy funkcję tę pełnił Mirosław Lenk, w Raciborzu remontowano rocznie po kilka kamienic komunalnych, docieplając je i wymieniając źródło ciepła. Teraz proces znacznie wyhamował.

Za Lenka docieplano więcej miejskich kamienic
Mirosław Lenk - były prezydent Raciborza, obecnie radny miejski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aktualnie Miasto Racibórz proceduje projekt „Poprawa efektywności energetycznej połączona ze wzrostem udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych na terenie Miasta Racibórz – etap V”.

O jego szczegóły pytał na czerwcowej sesji radny z Ocic Mirosław Lenk. Skarbnik Miasta Beata Koszowska-Gralak przekazała, że chodzi o prace w budynku przy ul. Hulczyńskiej w Sudole. Na jego termomodernizację zaplanowano złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Skarbniczka potwierdziła, że z tego naboru środków na ochronę środowiska będzie to ostatni wniosek. – Trochę szkoda, bo spowolniło się tempo termomodernizacji jeżeli chodzi o nasze kamienice – skomentował Lenk.

Na forum rady miasta Mirosław Lenk przekazał, że temat czystego powietrza, porusza w swojej petycji pasjonat ekologii i społecznik Bogusław Siwak. – To jest temat istotny i szkoda tylko, że niknie w całym zestawieniu do innych spraw – stwierdził Lenk, odnosząc się do podpisanej przez ponad 400 raciborzan petycji, w której poruszono ponad 40 tematów. M. Lenk dodał przy tym, że zmartwiła go informacja, że jedyną dokumentacją, jaką posiada Miasto dla termomodernizacji zasobu MZB, jest dokumentacja z Hulczyńskiej. – W latach wcześniejszych miasto czerpało sporo środków z programów środowiskowych na docieplenia, mimo tego, że warunki w takich funduszach są trudne, bo mało wydatków jest tam kwalifikowanych. Średnia kwalifikowalność była rzędu 50% – zauważył. Lenk wystąpił o sporządzenie zestawienia jak miasto aplikowało o środki od początku tego programu do chwili obecnej. Zapytał też czy w tym roku miasto w ogóle będzie aplikowało o środki z tego programu.

Prezydent Dariusz Polowy odnosząc się do sprawy środków na docieplenie budynków poruszonej przez radnego Lenka przekazał, że nie kto inny jak właśnie radny z Ocic powinien wiedzieć jak trudno jest aplikować o środki z tzw. ZIT-u. – W związku z tym nie ma możliwości aplikowania o więcej – podsumował D. Polowy.

(m)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.