Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną?

13.07.2020 14:54 | 0 komentarzy | MP

Od początku roku obowiązują nowe taryfy za energię elektryczną. Kolejne podwyżki cen prądu w przyszłości są niemalże pewne, a globalny kryzys ekonomiczny wywołany pandemią może uczynić je jeszcze bardziej dotkliwymi. Co możemy zrobić, żeby obniżyć swoje rachunki za energię?

Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyłączaj nieużywane urządzenia

Nawet jeśli Twoje urządzenia są w trybie czuwania i zużywają minimalną ilość prądu, to i tak warto pomyśleć o podłączeniu ich do listwy, którą można wyłączyć jednym przyciskiem. Nie tracimy wtedy czasu na odłączanie sprzętów z gniazdek, nie musimy się również martwić o ich poluzowanie (częste odłączenie może spowodować poluzowanie się mocowań).

Wymień zwykłe żarówki na energooszczędne

Zainwestuj w żarówki energooszczędne. Musisz jednak pamiętać, że najwięcej energii zużywają one podczas wyłączania. Najlepiej sprawdzają się one w pomieszczeniach, w których przebywa się długo, np. w salonie, sypialni, biurze. Największym plusem jest fakt, że żywotność świetlówek LED jest zdecydowanie dłuższa niż tradycyjnych. Światło LED dodatkowo jest precyzyjnie ukierunkowane, zwykłe żarówki emitują je w różnych kierunkach.

Postaraj się ustawić lodówkę w odpowiednim miejscu

Lodówka nie powinna być ustawiona blisko grzejnika, kuchenki gazowej, piekarnika ani okna silnie nasłonecznionego. W takich miejscach urządzenie zużywa więcej energii na generowanie chłodu, powoduje to również wzrost ryzyka uszkodzenia. Pamiętajmy, że nie wszystkie kuchnie są duże, dlatego czasem trudno jest znaleźć odpowiednie miejsce, by wszystkie te kryteria były spełnione.

Wybierz taryfę dostosowaną do swoich potrzeby

Wybór taryfy zależy od naszych preferencji i wzorców zachowań. Taryfy, które mogą wybrać gospodarstwa domowe, to te z literą G na początku oraz symbolami dodatkowymi. Należą do nich np. G11, G12, G11w. Podstawowymi i najczęściej wybieranymi taryfami są G11 oraz G12.

  • G11 – jest najpopularniejszą, uniwersalną taryfą wybieraną przez użytkowników energii w gospodarstwach domowych. Cena energii elektrycznej jest w jej przypadku stała, we wszystkie dni i o każdej godzinie. Najlepiej wybrać ją, gdy nie korzystamy z prądu do ogrzewania mieszkania, tylko do podstawowych czynności, takich jak oświetlenie czy używanie urządzeń elektrycznych.
  • G12 – to taryfa, która umożliwia rozliczanie się za zużytą energię elektryczną w dwóch strefach czasowych, określonych przez dostawcę prądu. To idealne rozwiązanie dla osób, które większość czasu spędzają poza domem, wracają do niego dopiero późnym popołudniem czy wieczorem (strefa nocna jest tańsza) lub zimą korzystają z ogrzewania elektrycznego, które generuje najwięcej prądu nocą.

Oprócz wyboru taryfy dobrze jest również pomyśleć o zmianie dostawcy prądu. Być może aktualna oferta, z której korzystamy nie działa na korzyść naszego budżetu. Enea oferuje ciekawe i praktyczne rozwiązania dla klientów korzystających z grup taryfowych G. Enegia+ Pewna cena sprawdzi się idealnie dla osób, które chcą zatroszczyć się o budżet i lubią planować wydatki. Decydując się na tę opcję możesz zdecydować ile będzie Cię kosztowała każda kWh zużytej energii nawet przez najbliższe 3 lata. Dowiedz się więcej o tej ofercie na stronie Enei.

Materiał zewnętrzny