Czwartek, 6 sierpnia 2020

imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

RSS

Piękny widok aż po horyzont, czyli otwarcie wieży widokowej w Tworkowie

10.07.2020 19:40 | 4 komentarze | żet, OQL

10 lipca w Tworkowie otwarto wieżę widokową, którą wzniesiono na ruinach zamku w Tworkowie. Wydarzenie uświetnił występ Orkiestry Dętej Gminy Krzyżanowice pod batutą Krzysztofa Fulneczka.

Piękny widok aż po horyzont, czyli otwarcie wieży widokowej w Tworkowie
Widok z wieży widokowej w Tworkowie (fot. UG Krzyżanowice)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z wieży widokowej w Tworkowej widać całą okolicę, w tym położony nieopodal Zbiornik Racibórz. Punkt widokowy, rewitalizacja zamkowego ogrodu, zabezpieczenie ruin oraz remont dawnej wozowni to inwestycja, która została zrealizowana nakładem niespełna czterech milionów złotych przez gminę Krzyżanowice w ramach polsko-czeskiego projektu, na który pozyskano dofinansowanie z Euroregionu Silesia.


Zamek w Tworkowie to dawna siedziba Reiswitzów i Tworkowskich, jednak obiekt często zmieniał właścicieli. Wzniesiony został prawdopodobnie w II połowie XVI wieku na fundamentach zamku średniowiecznego. Położony jest na skarpie ponad korytarzem rzeki Psiny w północno-zachodniej części wsi. Budowla została zniszczona przez pożar, który wybuchł w nocy z 8 na 9 stycznia 1931 r. Kolejne zniszczenia przyniosła II wojna światowa.