Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wiceminister Alina Nowak pochwaliła pracowników Powiatowego Urzędu w Raciborzu

09.07.2020 15:59 | 3 komentarze | żet, ma.w

Wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przyjechała do Raciborza na wiec poparcia Andrzeja Dudy. Spotkała się również z pracownikami miejscowego urzędu pracy oraz dziennikarzami. W trakcie briefingu prasowego mówiła o Tarczy Antykryzysowej, dodatku solidarnościowym oraz pracach nad czternastą emeryturą.

Wiceminister Alina Nowak pochwaliła pracowników Powiatowego Urzędu w Raciborzu
Wiceminister Alina Nowak i minister środowiska Michał Woś przed Powiatowym Urzędem Pracy w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ochrona pięciu milionów miejsc pracy

W czwartkowe popołudnie 9 lipca do Raciborza przyjechała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak. W rolę gospodarza wcielił się minister środowiska Michał Woś. Raciborzanin w rządzie Mateusza Morawieckiego powiedział, że Tarcza Antykryzysowa jest największym programem wsparcia przedsiębiorców w historii Polski, w ramach którego na ochronę miejsc pracy przeznaczono już 110 miliardów złotych. - Są niestety takie miasta w Polsce, jak chociażby Warszawa, które w pierwszej fazie funkcjonowania tarczy nie radziły sobie z wypłatą środków - powiedział M. Woś. Jednocześnie zauważył, że według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce wynosi 3% i jest jednym z najniższych w całej Unii Europejskiej*. Niższe bezrobocie jest tylko w Czechach, gdzie według Eurostatu wynosi ono 2,8%.

- Tarcza Antykryzysowa zadziałała i efekty tych działań widzimy po stopie bezrobocia. Nieprawdą jest, że bezrobocie wzrosło, że milion osób straciło pracę - powiedziała wiceminister Alina Nowak. Według szacunków ministerstwa, działania pomocowe rządu pozwoliły uchronić przed likwidacją 5 milionów miejsc pracy.

Nie tylko tarcza

Wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej dodała, że z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy utworzono tzw. dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę po 15 marca tego roku**.

- Wsparcie, które oferuje rząd Zjednoczonej Prawicy, jest wsparciem kompleksowym. W pierwszej kolejności skoncentrowaliśmy się na ochronie miejsc pracy, później na wsparciu osób, które straciły pracę, a następnie ich aktywizacji - podsumowała to zagadnienie wiceminister Nowak.

Alina Nowak uważa, że wraz z odmrażaniem kolejnych sektorów gospodarki, sytuacji na rynku pracy będzie się poprawiać.

Przed wyborami

Minister Michał Woś zauważył, że przed niedzielnym głosowaniem warto zadać sobie pytanie, czy pięć lat temu obawialiśmy się utraty pracy, czy nie? - Czy pięć lat temu bezrobocie było wyższe czy niższe? Czy żyje nam się lepiej czy nie? Czy chcemy kontynuować dobrą zmianę, czy też chcemy dać się ponieść emocjom? - powiedział M. Woś. Jednocześnie wyraził nadzieję, że "nadal będziemy mogli w zgodzie z panem prezydentem reformować i naprawiać kraj".

Pochwały dla urzędników z Raciborza

Ze swojej strony spytaliśmy wiceminister Alinę Nowak o bolączki, z którymi spotyka się odwiedzając urzędy pracy, wsparcie branży turystycznej oraz prace nad czternastą emeryturę, którą zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

- W Raciborzu w ramach Tarczy wypłacono ponad 30 milionów złotych. To świetny wynik i świetna praca urzędników. Chciałam podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w przyznanie środków przedsiębiorcom - powiedziała wiceminister w odpowiedzi na pierwsze pytanie.

A. Nowak dodała, że Tarcza Antykryzysowa nie ogranicza się do instrumentów, którymi operują powiatowe urzędy pracy oraz że korzystają z niej wszystkie branże, w tym branża turystyczna.

- Trwają realne prace nad czternastą emeryturą, o której mówił pan prezydent - odpowiedziała na ostatnie pytanie. Zauważyła, że w ciągu minionych pięciu lat seniorzy mogli liczyć na ogromne wsparcie rządu, na które oprócz trzynastej emerytury, złożyły się również "godne waloryzacje rent i emerytur".

Po rozmowie z dziennikarzami wiceminister Alina Nowak udała się na spotkanie z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu Mirosławem Ruszkiewiczem.

O godzinie 16.00 na rynku odbędzie się wiec poparcia dla Andrzeja Dudy, w którym wiceminister Alina Nowak również weźmie udział.


* Eurostat przyjmuje inną metodę obliczania stopy bezrobocia. Metodyka stosowana w Polsce wykazała w czerwcu tego roku bezrobocie na poziomie 6,1%.

** Wysokość dodatku solidarnościowego to 1400 zł. Świadczenie jest wypłacane od czerwca do sierpnia. Jeśli świadczeniobiorca pobiera zasiłek dla bezrobotnych, dodatek solidarnościowy zostanie pomniejszony o kwotę zasiłku.

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości