Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Są zmiany w naszych parafiach. Gdzie pojawią się nowi księża?

09.07.2020 12:17 | 0 komentarzy | juk

Nowi wikariusze i proboszczowie pojawią się w różnych parafiach na terenie archidiecezji katowickiej. Jakie roszady nastąpiły w parafiach w powiecie wodzisławskim?

 Są zmiany w naszych parafiach. Gdzie pojawią się nowi księża?
Jak co roku w okresie wakacyjnym w wielu parafiach wprowadzone zostały zmiany personalne. Na zdjęciu ks. Paweł Ścibor, który kilka lat temu posługiwał w parafii WNMP w Wodzisławiu Śl., decyzją metropolity katowickiego został przeniesiony z parafii NMPMK w Jastrzębiu-Zdroju do parafii MBC w Katowicach-Podlesiu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

2 kapłanów przeszło na emeryturę, a 36 wikariuszy zmieni miejsce posługiwania. Ogłoszone zostały już coroczne zmiany personalne w parafiach archidiecezji katowickiej. Kilka dni temu odbyło się nabożeństwo posłania, w którego trakcie abp Wiktor Skworc wręczył dekrety księżom, którzy od 29 sierpnia podejmą obowiązki w nowych placówkach duszpasterskich.

Podczas nabożeństwa metropolita katowicki podziękował kapłanom za pracę i zaangażowanie szczególnie w ostatnich miesiącach. – Dziękuję wam za zdalne duszpasterzowanie i katechizowanie. Za umacnianie więzi i rozbrajanie ludzkich lęków. Nade wszystko za wytrwałą modlitwę! Teraz w sytuacji odbudowującego się powoli życia społecznego, trzeba środkami oddziaływania duszpasterskiego odbudowywać parafialne wspólnoty – mówił. Na koniec przypomniał, że kapłani są posłani i mają misję do spełnienia. – Idźcie na nowe parafie, do nowych obowiązków ze świadomością, że macie misję do spełnienia. Posyłam was w mieniu Chrystusa i Kościoła. Idźcie i głoście, idźcie i katechizujcie, idźcie i ewangelizujcie. Bądźcie ludźmi wiary! – zaapelował abp Skworc. Zachęcił ich również by w parafiach, do których zostali posłani, dbali o piękno liturgii.

W tym roku zaledwie kilkudziesięciu kapłanów zmieni miejsce swojej duszpasterskiej posługi. – Ze względu na stan epidemii liczba ta jest zdecydowanie niższy, niż miało to miejsce w poprzednich latach – wyjaśnia ks. Jan Smolec, kanclerz katowickiej Kurii. Jakie roszady nastąpiły w parafiach w powiecie wodzisławskim? Dotyczą one jedynie dwóch placówek. Ks. Kamil Kiszewski, który do niedawna posługiwał w parafii św. Pawła w Rudzie Śl.-Nowym Bytomiu przechodzi do parafii św. Jerzego w Rydułtowach. Z kolei tamtejszy wikary ks. Michał Kuś został posłany do parafii św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Rudzie Śl.-Wirek. Natomiast proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św. w Wodzisławiu Śl. ks. Henryk Latosi przeszedł na emeryturę. W związku z tym jego miejsce zajmie ks. Andrzej Cioska. Pełna lista zmian dostępna TUTAJ i TUTAJ.