Poniedziałek, 10 sierpnia 2020

imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

RSS

Co z zalewaną ulicą Gen. Maczka?

14.07.2020 07:00 | 1 komentarz | ska

Po ulwenych deszczach Nacyna tworzy rozlewisko, które obejmuje ulice Maczka, Św. Jacka i Radoszowską. Likwidacja tego problemu nie jest jednak prosta.

Co z zalewaną ulicą Gen. Maczka?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RYDUŁTOWY Zalewana po każdej większej ulewie ulica gen. Maczka została podniesiona, jednak rzeka Nacyna pokazała, że i tak zalanie ulicy nie jest dla niej problemem. Po ostatnich deszczach w tym miejscu utworzyło się prawdziwe rozlewisko. Czy jest szansa na likwidację problemu mieszkańców?

Powstałe przy Nacynie rozlewisko objęło ostatnio kilka ulic, m.in. ul. Maczka oraz Radoszowską. Miejsce to w ostatnich tygodniach było polem zmagań strażaków oraz pracowników zarządzania kryzysowego, którzy m.in. pompowali wodę oraz układali worki z piaskiem. Czy jednak można poprawić sytuację melioracyjną w tym miejscu na dłużej? – Nacyna jest w zarządzie Wód Polskich. Przebiega przez miasto, natomiast miasto nią nie zarządza. Na ulicy Maczka występują też szkody górnicze. Konieczne są więc prace kopalni związane z ich likwidacją. Wymaga to porozumienia Wód Polskich z kopalnią – mówi Krzysztof Jędrośka, sekretarz miasta Rydułtowy. – Miasto nie jest stroną w tych działaniach, natomiast próbujemy wpływać na wymienione podmioty, aby szybko zlikwidowały istotny dla mieszkańców problem – dodaje sekretarz. To jednak czasochłonne działania administracyjne.

Ostatnio kopalnia w ramach usuwania skutków szkód górniczych utworzyła podwyższenie drogi na betonowych płytach. To jednak rozwiązało problem tylko częściowo, bo już za nowym przejazdem z betonu teren znów opada i jest zalewany. Na razie problem nie został więc zażegnany, a mieszkańcy tego rejonu muszą dojeżdżać do posesji nadkładając drogi. Ulica Radoszowska jest obecnie przejezdna… do kolejnej ulewy.(ska)