Wtorek, 4 sierpnia 2020

imieniny: Dominika, Protazego, Jana

RSS

Józef Sowada ma swoją ulicę

11.07.2020 07:00 | 1 komentarz | art

Na ostatniej sesji Rady Gminy w Gorzycach, radni podjęli uchwały o nadaniu nazw dwóm drogom położonym na terenie gminy. Patronem jednej z nich został związany z Gorzycami artysta Józef Sowada.

Józef Sowada ma swoją ulicę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

GORZYCE Józef Sowada został patronem drogi na Kopcu, urokliwym miejscu na pograniczu Gorzyc i Gorzyczek. To droga polna, przy której nie ma żadnych zabudowań, znajduje się w zalesionym terenie. Jej lokalizację dobrze znają tylko miejscowi, ewentualnie rolnicy. – Nadaliśmy drodze nazwę Józefa Sowada, bo z prośbą o upamiętnienie tego wybitnego artysty zwróciła się jego rodzina. Wybraliśmy drogę na Kopcu, bo motyw tego miejsca często pojawiał się w pracach Józefa Sowady – wyjaśnia Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc.

Drugą drogą, która otrzymała nazwę, jest droga łącząca Gorzyce z Osinami, biegnąca za Domem Pomocy Społecznej w Gorzycach. Tam również nie ma zabudowań. I nie będzie bowiem nie pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego. – Droga biegnie pod lasem, i taką też nazwę, ulica Pod Lasem będzie nosić – mówi Daniel Jakubczyk. Jak dodaje o nazwanie drogi do gminy zwrócił się sołtys Osin.(art)


Józef Sowada urodził się 17 marca 1956 w Gorzycach. W latach 1976-1981 studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Po studiach wrócił do rodzinnej wsi i zajął się precyzowaniem własnego stylu malarskiego. W latach 1983-1985 współpracował z Cepelią. Od roku 1986 do 1988 pracował jako nauczyciel wychowania plastycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śl. Resztę życia poświęcił własnej twórczości. W Gorzycach prowadził życie samotnika. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, tworzeniem form przestrzennych, pisał również wiersze i eseje o sztuce do lokalnej prasy. W latach 1985-1997 prezentował swe prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz w Niemczech. Zasadniczy przełom w jego twórczości plastycznej nastąpił w 1985 roku, kiedy postanowił odejść od rejestracji subiektywnych przeżyć i rozpoczął pracę nad zapisem prawd uniwersalnych. Stworzył własny styl abstrakcyjnego symbolizmu. Zmarł 6 kwietnia 1997.