Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Pomysł debaty Zybertowicz - Migalski bawi posłankę. Obawia się ustawki

07.07.2020 21:43 | 8 komentarzy | ma.w

Na wtorkowej konferencji prasowej (7 lipca) poseł Gabrieli Lenartowicz zapytaliśmy, czy środowisko raciborskiej Platformy Obywatelskiej wybiera się na debatę profesorów - Zybertowicz - Migalski, która ma się odbyć w piątek w Strzesze. Debata nosi tytuł: "Racibórz w sporze o Polskę. Duda czy Trzaskowski?".

Pomysł debaty Zybertowicz - Migalski bawi posłankę. Obawia się ustawki
Do Raciborza przyjadą M. Migalski (u góry) i A. Zybertowicz. Po prawej radny Olender i posłanka Lenartowicz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pani poseł nie wiedziała we wtorkowe przedpołudnie, że w Raciborzu dojdzie do takiej debaty. Jej inicjatorem jest prezydent Raciborza Dariusz Polowy (Porozumienie Jarosława Gowina). Na zakończenie kampanii wyborczej przed II turą wyborów prezydenckich zaprosił do Raciborza Andrzeja Zybertowicz - socjologa i doradcę prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Marka Migalskiego - politologa i komentatora politycznego, który walczył w ostatnich wyborach parlamentarnych o mandat senatora z poparciem Koalicji Obywatelskiej.

Naukowcy często udzielający się jako komentatorzy w stacjach telewizyjnych i radiowych będą dyskutować w Strzesze na żywo o szansach na niedzielne zwycięstwo wyborcze Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego.

Gabriela Lenartowicz przyznała, że dowiaduje się o pomyśle debaty po raz pierwszy od Nowin Raciborskich. Zastanawia się, czy samorządowiec i oficjalnie zadeklarowany zwolennik Andrzeja Dudy - prezydent miasta Dariusz Polowy - jest dobrym organizatorem bezstronnej w założeniu debaty. - Żeby nie skończyło się jak z debatą w TVP, czyli pełną ustawką - skwitowała posłanka z PO.

Zdaniem G. Lenartowicz profesor Andrzej Zybertowicz nie należy do osób, które oceniają rzeczywistość wyłącznie z punktu widzenia socjologi, nauki. - Ta obserwacja rzeczywistości odbywa się w formie usługi, bo pan Zybertowicz jest propagandowym zapleczem Andrzeja Dudy. Z kolei profesor Migalski to komentator polityczny, owszem z określonymi sympatiami, ale on nie jest przez nikogo opłacany - zastanawiała się na gorąco polityczka.

- Dość mnie to bawi - oceniła sytuację G. Lenartowicz,

zaznaczając, że prezydent miasta z komitetu poparcia Andrzeja Dudy ma być bezstronnym sędzią w debacie z udziałem głównego propagandysty kandydata na głowę państwa.

Obecny na konferencji radny Piotr Olender szef klubu PO w radzie powiatu stwierdził: Wyjść z taką inicjatywą prezydent Polowy oczywiście może, ale to niezależne media powinny być organizatorami takiej debaty - podkreślił.


Debata Zybertowicz - Migalski pod tytułem "Racibórz w sporze o Polskę. Duda czy Trzaskowski?" ma się odbyć w piątek 10 lipca w Domu Kultury Strzecha. Rozpocznie się o godz. 17.00, otworzy ją prezydent miasta Dariusz Polowy, a poprowadzą redaktorzy naczelniNowin Raciborskich (Mariusz Weidner) i NaszegoRaciborza (Grzegorz Wawoczny). Przewidziano pytania dziennikarskie, dyskusję między A. Zybertowiczem i M. Migalskim oraz pytania z sali, kierowane do profesorów przez publiczność.

Planowana jest transmisja on-line, także za pośrednictwem portali nowiny.pl i naszraciborz.pl. Stroną techniczną zajmie się OstrogNet (raciborz24.pl).

Wstęp na debatę jest wolny, ale obowiązują obostrzenia pandemiczne - wejść na salę Strzechy może do 100 osób, które będą musiały usiąść w obowiązkowych odstępach.

Spotkanie Zybertowicz - Migalski ma potrwać ok. 2 godzin.

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Zybertowicz

Andrzej Zybertowicz

socjolog, publicysta, doradca prezydenta Andrzeja Dudy

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Marek Migalski

Marek Migalski

politolog, wykładowca akademicki, komentator polityczny

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP