Piątek, 27 listopada 2020

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Epidemia na Śląsku:

PGG chce zaoszczędzić na rachunkach za prąd

07.07.2020 10:17 | 1 komentarz | acz

Trzy kolejne projekty fotowoltaiczne Polskiej Grupy Górniczej uzyskały pozytywną ocenę w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie z Unii Europejskiej.

PGG chce zaoszczędzić na rachunkach za prąd
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po uruchomieniu w październiku zeszłego roku pilotażowej instalacji fotowoltaicznej w Ruchu Halemba kopalni Ruda przyszedł czas na realizację kolejnych projektów o dużo większym zasięgu. Polska Grupa Górnicza może pozyskać ponad 78 mln dofinansowania zł na budowę elektrowni słonecznych na nieużytkach pogórniczych w Gierałtowicach, Chełmie Śląskim oraz Rudzie Ślaskiej – Bielszowicach. Moc trzech instalacji wyniesie ponad 28 MW, a całościowy budżet inwestycji opiewa na 94 mln zł. Aż 85 proc. potrzebnych pieniędzy spółka otrzyma z UE w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Fotowoltaika na terenach pogórniczych jest dla Polskiej Grupy Górniczej ważnym elementem w planie transformacji przy wykorzystaniu posiadanych zasobów i potencjału. - Energia zostanie wykorzystana m.in. na potrzeby własne PGG, co pozwoli na ograniczenie poboru energii z sieci, a w konsekwencji na większą niezależność energetyczną spółki. Przedsięwzięcie to stworzy też nowe miejsca pracy dla osób nadzorujących pracę instalacji – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG.