Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

Rudnik coraz bliżej nowego przedszkola

04.07.2020 07:00 | 0 komentarzy | mad

Samorząd jest po wyłonieniu wykonawcy, niebawem mają ruszyć roboty budowlane. Radni natomiast przyjęli pakiet uchwał związanych z oświatą w gminie.

Rudnik coraz bliżej nowego przedszkola
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sześć ofert

Przebudowa wraz z rozbudową budynku szkoły podstawowej w celu przystosowania części pomieszczeń szkoły na dwuoddziałowe przedszkole publiczne w Rudniku – to nazwa przetargu, w którym niedawno wyłoniono wykonawcę na to zadanie. Przypomnijmy, placówka powstanie w szkole podstawowej w Rudniku, przy ul. Słonecznej 1. Na działalność przedszkola zostanie przeznaczone jedno ze skrzydeł podstawówki. Potrzeba przenosin bierze się stąd, że obecnie placówka mieści się w budynku, w którym wykryto nieprawidłowości w zabezpieczeniach przeciwpożarowych.

Na ogłoszony przez rudnicki samorząd przetarg odpowiedziało sześć firm. Po otwarciu ofert urząd wyjawił, że na zadanie planuje przeznaczyć nieco ponad 760 tys. zł. Żadna, więc z ofert nie mieściła się w tej kwocie. Dla przykładu najwięcej, bo 1,5 mln zł zażyczyło sobie Przedsiębiorstwo Remontowo–Budowlane „ERBUD” z Rybnika. Najmniej Przedsiębiorstwo Usługowe Borbud z Raciborza – 823 tys. zł. I to właśnie ta druga oferta została wybrana przez samorząd.

Wójt: czekamy na wsparcie premiera

Wójt Rudnika Piotr Rybka przypomina, że kosztorys inwestorski zadania wynosił 1,2 mln złotych, więc wybrana oferta, mimo że wyższa od tego, co planowano przeznaczyć, ucieszyła w urzędzie. – Jeszcze bardziej byśmy się cieszyli, gdyby przyznano nam dofinansowanie, gdzie wniosek o niego złożyliśmy do premiera i teraz czekamy na informację – mówi. Samorząd chce pozyskać 50 procent kosztów ogólnej kwoty zadania. Wniosek do kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego złożono za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. – Czekamy na informację czy uda się coś pozyskać, czy też nie – wyjaśnia włodarz.

Termin realizacji całego zadania określono, jako koniec października. Natomiast według ustaleń ze strażą pożarną przedszkole w obecnej lokalizacji może funkcjonować do września, jednak jak zauważa wójt Rybka, jest możliwość prolongaty tego terminu o kilka miesięcy. – Jeżeli wykonawca da radę ukończyć zadanie do końca wakacji, to będzie super. Jeżeli nie będzie takiej możliwości, to wtedy tę przeprowadzkę przeprowadzimy albo po zakończonych pracach, albo też w przerwie świątecznej. To wszystko okaże się w trakcie – tłumaczy.

Powierzenie albo konkurs

Na minionej sesji rady gminy radni przyjęli pakiet uchwał związanych z oświatą w gminie. Podjęto decyzję o przekształceniu Samorządowego Przedszkola w Rudniku, założenia przedszkola w Szonowicach oraz założenia Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rudniku. – Uchwały musiały być podjęte, żeby włączyć w tę strukturę (ZSP Rudnik – przyp. red.) przedszkole, które w tej chwili stanowi filię przedszkola rudnickiego w Szonowicach. Obecnie obowiązują przepisy, że w takiej formie przedszkole nie może istnieć, jako filia, bo może tak funkcjonować tylko w tym samym mieście lub sołectwie. Przedszkole szonowickie mieści się jednak w obwodzie szkoły i przedszkola w Rudniku, czyli na tej zasadzie udało nam się „wciągnąć” również to przedszkole w Szonowicach, do struktury Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rudniku – objaśnia wójt.

Całość ma być kierowana przez jednego dyrektora. Nie wiadomo jeszcze czy Zespół zostanie powierzony na rok obecnej dyrektor szkoły Aleksandrze Woźniak, bo na taki krok pozwalają przepisy covidowskie lub ogłoszony zostanie konkurs. – Czekamy na decyzję pani dyrektor, jeżeli wyrazi zgodę na powierzenie, to wtedy powierzymy jej Zespół na 12 miesięcy i później ogłosimy konkurs – mówi wójt. Jeżeli dojdzie do powierzenia, dyrektorka przedszkola Renata Rybka, najpewniej zostanie wicedyrektorem ZSP w Rudniku.

Wójt: nie chcę zadłużać gminy

Wójt dostrzega, że inwestycja związana z przedszkolem jest jednym z ważniejszych zadań realizowanych w tej kadencji. – Choć nie zatrzymujemy się na przedszkolu. Jedna z większych inwestycji została zakończona w zeszłym roku. To była przebudowa drogi w Jastrzębiu. Inwestycję wykonywaliśmy wspólnie z powiatem – przypomina. – Są kolejne plany, na kolejne inwestycje, ale nie mam też zamiaru zadłużać gminy, bo to nie o to chodzi. Musimy patrzeć na to, jak sytuacja na rynku wygląda, ale chcemy jak najbardziej gminę rozwijać i miejmy nadzieję, że nam się to uda – dodaje wójt.

(mad)

Ludzie:

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.