Czwartek, 13 sierpnia 2020

imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza

RSS

Pieniądze dla samorządów, które najlepiej znają potrzeby ludzi

06.07.2020 07:00 | 7 komentarzy | ma.w

Minister Michał Woś odpowiada na pytania Nowin o Fundusz Inwestycji Samorządowych.

Pieniądze dla samorządów, które najlepiej znają potrzeby ludzi
Michał Woś przekazuje prezydentowi Raciborza Dariuszowi Polowemu bo na inwestycje samorządowe.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– W jakim celu powstał Fundusz Inicjatyw Samorządowych?

– Andrzej Duda wymyślił ten fundusz w związku z kryzysem gospodarczym, który w kraju wywołała pandemia. Przedsiębiorców ratuje już Tarcza Antykryzysowa, miliard złotych dziennie jest angażowane w tę pomoc. Kolejnym elementem ożywienia gospodarki są inwestycje, zarówno te wielkie państwowe jak i szereg samorządowych. Przez trudną sytuację z koronawirusem dochody samorządów spadły, stąd powstał Fundusz Inicjatyw Samorządowych po to żeby samorządy mogły inwestować, mogły realizować swoje plany. Żeby nie mówiły potem: nie mamy pieniędzy, więc nie będziemy nic robić.

– W jaki sposób samorządy będą mogły sięgać po te środki?

– Te pieniądze są i są dostępne. Wsparcie dla samorządów jest, bo samorządy są blisko ludzi i najlepiej znają ich potrzeby. Mają już przygotowane inwestycje i można je szybko zrealizować. Często brakuje im pieniędzy na wkład własny, a jest wiele projektów zewnętrznych oraz pieniędzy na takie projekty. Można po nie sięgać, ale potrzebny jest wkład własny np. 10– 15% procent ogólnej wartości projektu. Te pieniądze posłużą na taki wkład. Pozyskanie tych środków jest proste. W zasadzie mejlem można o tym poinformować i automatycznie trafią do gminy, bo są dostępne od ręki. Adresowane są dla tych małych ojczyzn, tam gdzie mieszkamy, gdzie żyjemy.

– Na czekach inwestycyjnych widnieją konkretne kwoty. Jak doszło do ich wyliczenia?

– Bierze się pod uwagę wielkość gminy i jej dochody, ale jednocześnie jest to nie mniej niż pół miliona złotych. Gminy mniejsze dostaną nie mniej niż tę kwotę. Gmina sama wnioskuje, wpasowuje się w sumy z czeku inwestycyjnego ze swoimi planami.

– Czy FIS utrzyma się niezależnie od wyniku wyborczego Andrzeja Dudy?

– Rząd nie działa w ten sposób, że uzależnia środki budżetowe od opcji politycznej. Nie ona jest ważna przy realizacji ważnych spraw dla mieszkańców. Prawo nie działa zależnie od tego kto sprawuje władzę. Faktem jest, że to akurat Andrzejowi Dudzie zawdzięczamy powstanie tego funduszu i możliwość pobudzenia gospodarki tymi inwestycjami. W ustawie pieniądze te zostały zapisane z inicjatywy prezydenta.

Pytał Mariusz Weidner

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

minister środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego