Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Minister Michał Woś o zbiorniku, którzy może stać się elektrownią

02.07.2020 07:00 | 8 komentarzy | żet, ma.w

Zdaniem ministra środowiska Michała Wosia wytworzony na zbiorniku prąd mógłby w przyszłości trafiać do Raciborza.

Minister Michał Woś o zbiorniku, którzy może stać się elektrownią
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborzanin Michał Woś towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w wizycie na Zbiorniku Racibórz. Korzystając z okazji zapytaliśmy ministra środowiska o koncepcję przebudowy polderu w zbiornik mokry. Oto, co powiedział nam wtedy M. Woś:

W tej chwili jest tworzona koncepcja przebudowy zbiornika z suchego na mokry. Taka koncepcja była do 2012, ale wtedy Platforma niestety stwierdziła, że woli robić zbiornik suchy. Pamiętamy całą historię tych różnych złych rzeczy, które tu się potem działy, łącznie z interwencją ABW. Nasza determinacja sprawiła, że zamieniamy ten zbiornik w zbiornik mokry. Przy czym to nie stanie się dzisiaj czy jutro, bo z uwagi na współfinansowanie inwestycji przez Bank Światowy, zbiornik w obecnym kształcie ma okres trwałości wynoszący pięć lat od momentu oddania do użytku. Jednak chcemy być przygotowani, żeby gdy skończy się okres trwałości, od razu ruszyć z przetargiem i przebudową.

Bardzo ważną funkcją z perspektywy środowiskowej i energii będzie przekształcenie zbiornika w quasi elektrownię. Ta koncepcja zakłada, że prąd dla Raciborza będzie mógł być wytwarzany tu – na zbiorniku. To nie są założenia, to nie są marzenia, to są konkretne plany z zabezpieczonym finansowaniem, które już są w bardzo głębokiej fazie realizacji.


Zobacz również:Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości