Czwartek, 13 sierpnia 2020

imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza

RSS

Radny Olender chce znać zamiary wojewody względem szpitala w Raciborzu

01.07.2020 09:03 | 7 komentarzy | ma.w

Niech padną daty, niech poda plany, co musi się stać, by szpital mógł się stać wielooddziałowy. Najgorszy jest stan niepewności - apelował na sesji 30 czerwca szef klubu PO w radzie powiatu. Szpital od połowy marca przyjmuje tylko chorych na koronawirusa. Nie wiadomo kiedy wróci do działalności jako rejonowy.

Radny Olender chce znać zamiary wojewody względem szpitala w Raciborzu
Piotr Olender lider radnych z PO w radzie powiatu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dyrektor szpitala Ryszard Rudnik mówił już wcześniej, parokrotnie, że nie spodziewa się decyzji o przekształceniu powrotnym do końca roku. Na sesji miejskiej radna Krystyna Klimaszewska - pielęgniarka z Gamowskiej, pytała czy prawdą są pogłoski, że będzie to najwcześniej na początku 2021 roku? Ze strony wojewody śląskiego słychać tylko, że wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej, a liczba chorych w Raciborzu wynosi stale ok. 150 pacjentów, najwięcej na Śląsku.

Olender mówił na sesji, że samorząd powiatowy został postawiony przez wojewodę pod ścianą, a starosta Swoboda podjął współpracę i przekształcił szpital według rządowego polecenia. - Rząd jaki jest taki jest, ale zaufanie do rządu RP trzeba mieć. W ramach tego zaufania mieści się przyszłość szpitala. Skoro przebadane, przeanalizowane było przekształcenie lecznicy w jednoimienną, to w drugą stronę też muszą być wskaźniki dotyczące przekształcania go z powrotem - argumentował radny na sesji.

Zaapelował, żeby zaprosić wojewodę Jarosława Wieczorka na najbliższą sesję (odbędzie się po wakacjach - przyp. red.) żeby przedstawił swoje zamiary wobec szpitala. - Niech padną daty, niech poda plany, co musi się stać, by szpital mógł się stać wielooddziałowy, bo najgorszy jest stan niepewności, z jakim obecnie mamy do czynienia - uważa Piotr Olender z PO.

Zdaniem rajcy powiatu pracownicy szpitala muszą wiedzieć, czego mają się spodziewać. Wojewoda musi mieć wiedzę, skoro szpitali takich jak raciborski dużo na Śląsku nie ma (są 3 - red.). - Chyba nie ma powiatu w województwie śląskim z sytuacją jak nasza, gdzie wyłączono mieszkańcom jedyny szpital. Jak wojewoda widzi naszą przyszłość? Żeby odbudować zaufanie do rządu, uważam, że nam się to należy, takie wyjaśnienia. Mówię na serio - podkreślił radny Olender.

Do wojewody śląskiego wystąpił już wcześniej starosta raciborski, umawiając się z nim na rozmowy w Raciborzu 16 lipca. Tematem ma być jednak wyłącznie realizacja inwestycji drogowych i rządowych z funduszy państwowych.