Czwartek, 13 sierpnia 2020

imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza

RSS

Drogowcy na zimę byli gotowi. I stracili

03.07.2020 13:00 | 1 komentarz | juk

W Wodzisławiu Śl. podsumowano tegoroczną zimę i działania z nią związane

Drogowcy na zimę byli gotowi. I stracili
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. W trakcie ostatniej sesji wodzisławskiej rady dyrektor Zarządu Dróg Miejskich (ZDM) w Wodzisławiu Śl. Janusz Lipiński przedstawił informację na temat realizacji na przełomie 2019 i 2020 r. „Akcji Zima”. – Z punktu widzenia kosztowego, jak i organizacyjnego można ocenić ją pozytywnie – stwierdził.

Prawie pięć miesięcy działań

Wodzisławska „Akcja Zima” prowadzona była od 1 grudnia 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r. Usługi związane z utrzymaniem dróg miejskich w tym czasie były wykonywane przed dwie jednostki: ZDM oraz Służby Komunalne Miasta w Wodzisławiu Śl. Razem dysponowali oni: 2 samochodami ciężarowymi, 3 koparko-ładowarkami, 4 ciągnikami oraz 1 traktorem. – W ramach uzupełnienia braków sprzętowych oraz zapewnienia ciągłości odśnieżania i posypywania dróg, oraz chodników w akcji brali także udział podwykonawcy, którzy dysponowali 11 jednostkami sprzętowymi wyposażonymi w pługi i rozrzutniki materiału do posypywania – referował w trakcie obrad Janusz Lipiński.

Oszczędności zostaną w kasie

Do zwalczania śliskości nawierzchni służby stosowały sól drogową. – W okresie prowadzonej Akcji zużyliśmy 108,3 tony soli i 10,5 ton piasku – poinformował radnych dyrektor Lipiński. Po stronie ZDM koszt prowadzonych zimowych działań zamknął się w kwocie 305,5 tys. zł, a po stronie SKM-u – 206 tys. zł. Przewodniczący rady Dezyderiusz Szwagrzak pytał Janusza Lipińskiego, jakie wystąpiły oszczędności z tytułu łagodnej zimy. – Pozostało nam 110 tys. zł do wykorzystania na zakup materiałów oraz 93 tys. zł na usługi – odpowiedział pan dyrektor. Dodał, że pieniądze zostaną zaangażowane w kolejną akcję zimowego utrzymania dróg.