Piątek, 3 lipca 2020

imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

RSS

Ochrona osobista – jak to się zaczęło?

30.06.2020 20:15 | 1 komentarz | (q)

Ochrona osobista to dziedzina znana od lat. Już wieki temu ludzie chronili swój majątek, życie, zdrowie oraz rodzinę. Korzystając z posiadanych pieniędzy, osoby bardziej zamożne opłacały innych, by nadzorowali to, co do nich należy. Do takiej roli wybierano wówczas osoby bardzo sprawne, silne, które już na pierwszy rzut oka wyglądały groźnie i sprawiały, że potencjalny złodziej czy bandyta się przestraszy. Już w XI wielu w Wielkiej Brytanii, w trakcie bitwy pod Hasting, został powołany specjalny oddział rycerzy, do obowiązków których należało zabezpieczanie życia oraz zdrowia króla Haralda. Jak widać ochrona osobista ma długą historię i już wieki temu pojawiały się osoby, pracujące w roli ówczesnych ochroniarzy.

Ochrona osobista – jak to się zaczęło?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozwój ochrony osobistej na przestrzeni lat

Na przestrzeni lat i w skutek ciągłego rozwoju cywilizacji pojawiały się coraz to kolejne osoby świadczące usługi ochrony osobistej. Mimo, że rynek ochrony lata temu wciąż się rozrastał, nadal był zdominowany przez wojsko. Na skutek rewolucji technicznej i nieustannie podnoszącej się świadomości ludzi – zaczęła niestety rosnąć przestępczość i na światło dzienne wychodziło coraz więcej grup ludzi buntujących się przeciwko systemowi. Był to okres, gdy na ziemi zaczął się pojawiać terroryzm, a razem z nim zapotrzebowanie na osoby świadczące usługi ochroniarskie. Niestety państwa mogły pozwolić sobie na zabezpieczenie jedynie ludzi, piastujących wysokie stanowiska. W tym celu wykorzystywały one wojska. Pozostali ludzie musieli do walki z terroryzmem stanąć na własną ręka. Tak powstał zawód o znanej nam nazwie - ochroniarz.

Źródło: ochrona24.com.pl/

Zapotrzebowanie na ochronę osobistą rośnie. Czy każdy może być ochroniarzem?

Nie da się nie zauważyć rosnącego zapotrzebowania na ochronę osobistą i ochronę osobistą VIP. Jednak o ile wiele lat temu absolutnie wystarczyło, że osoba piastująca to stanowisko wyglądała groźnie i sam jej widok odstraszał, o tyle aktualnie liczy się także wiedza, rozum i wysoka motywacja. Niejednokrotnie widzieliście pewnie ochroniarza ubranego jak bohater filmu grozy, po którym na pierwszy rzut oka widać było błędny wzrok, usilnie poszukujący rozumu. Obecnie nie każdy może być ochroniarzem. Prawdziwy i profesjonalny bodyguard XXI wieku to przede wszystkim osoba przeszkolona do swojej pracy, o wysokiej motywacji. Jego rolą jest unikanie nieprzyjemnych sytuacji, zapobieganie i gaszenie ognia, zanim wybuchnie pożar. Poza tym, że osoba zajmująca się w dzisiejszych czasach ochroną osobistą wyglądać powinna na silną i groźną, musi umieć oszacować ewentualne, występujące w danej sytuacji ryzyko i nie podejmować go, gdy nie ma takiej konieczności.

Jaki powinien być współczesny ochroniarz?

Przede wszystkim sprawny fizycznie, ale także musi:

  • umieć udzielać pierwszej pomocy,
  • dobrze prowadzić samochód,
  • posiadać zdolność perswazji i walki „bez siły:
  • być ponadprzeciętnie inteligentny,
  • rozumieć motywy działania ludzi i znać sposoby walki psychicznej z tymi motywami.

Ochrona osobista na świecie

Ochrona osobista na świecie jest bardzo popularna. Korzystają z niej gwiazdy, celebryci, politycy, papież. Jedną z największych i najbardziej znanych na całym świecie organizacji, które łączą i uczą najlepszych bodyguardów jest International Bodyguard Association. IBA powstała w Paryżu w roku 1957, a jej podstawowym celem jest profesjonalne wprowadzanie adeptów sztuki do świata szeroko pojętej ochrony osobistej. Związek IBA nie jest czymś w rodzaju agencji ochroniarzy i nie zatrudnia ich, aczkolwiek osoby które do niego należą są maksymalnie przygotowane do wykonywanej pracy, dzięki czemu mogą osiągać wybitne sukcesy zawodowe, znajdując pracę np. w ochronie królewskiej, politycznej. Kwalifikacje certyfikowane przez International Bodyguard Association są czymś niepowtarzalnym. Należy podkreślić, że od niespełna 30 lat IBA funkcjonuje także w Polsce. Podstawowe szkolenie, które organizuje to trwające 6 dni intensywne zajęcia, po których przynajmniej raz w roku trzeba odbywać 20-h szkolenie przypominające. Jeśli ochroniarz zajmujący się ochroną osobistą rok rocznie odnawia swoją wiedzę i umiejętności – jego członkowsko w IBA jest nieprzerwane.

Materiał zewnętrzny