Piątek, 3 lipca 2020

imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

RSS

DPS z własnymi testami na koronawirusa

30.06.2020 15:37 | 0 komentarzy | art

Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Gorzycach pozyskał 140 testów szybkich testów płytkowych SARS CoV2 na wykrywanie przeciwciał. - Przydadzą się zwłaszcza dla osób, które przyjmujemy do naszego Domu - mówi Ryszard Paweł Nawrocki, dyrektor DPS-u w Gorzycach

DPS z własnymi testami na koronawirusa
Przekazanie testów odbyło się w siedzibie fundacji w Sosnowcu. Na zdjęciu od lewej: prezes fundacji "Blisko Ciebie" - Leszek Jargan, w środku pielęgniarka DPS - Bożena Bronek, dyrektor DPS - Ryszard Paweł Nawrocki,
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Testy płytkowe pozwalają na wykrycie przeciwciał IgG i IgM. Nie są może aż tak dokładne jak testy laboratoryjne typu PCR, ale są znacznie tańsze i szybciej dają wyniki, bo w ciągu zaledwie 15 minut. - W sytuacji kiedy tak trudno doprosić się o wymazy do testów laboratoryjnych, te testy, które pozyskaliśmy, są dla nas sporym zabezpieczeniem. Przede wszystkim umożliwią nam testowanie nowych mieszkańców, którzy przybywają do naszego Domu. Dzięki nim będziemy wiedzieć, czy osoba taka nie została zakażona - mówi dyrektor Nawrocki.

Testy zostały przekazane placówce przez fundację "Blisko Ciebie" ze Sosnowca. Stało się to 24 czerwca w siedzibie placówki. Fundacja przekazała 140 testów. 


Charakterystyka testów na oznaczenie przeciwciał (za alablaboratoria.pl)

Oznaczenie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgM i IgG wykonuje się w celu określenia możliwego kontaktu z wirusem wywołującym COVID-19. Przeciwciała IgM mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 7-10 dni (średnio w 8 dniu) od wystąpienia objawów choroby. Przeciwciała IgG mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 11 – 14 dni od wystąpienia objawów choroby.

Wykonanie badania jest szczególnie wskazane w przypadku:

- wykrywania osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo i mogły być źródłem infekcji dla innych ludzi (tzw. „cisi” nosiciele),
- osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniają kryteriów wykonania badań RT-PCR,
- osób szczególnie narażonych na kontakt z SARS-CoV-2 w celu wykluczenia kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 lub potwierdzenia istnienia odporności,
- pacjentów z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej, którzy nie byli badani w kierunku koronawirusa,
- badań epidemiologicznych, mających na celu ustalenie rozpowszechnienia zakażenia w populacji

Wynik badania serologicznego musi być interpretowany w połączeniu z objawami klinicznymi i/lub wywiadem epidemiologicznym pacjenta.

Ze względu na nadczułość testu immunochromatograficznego, badanie ma charakter przesiewowy i każdy wynik dodatni w klasie IgM powinien być potwierdzony innym testem laboratoryjnym (ELISA, RT-PCR).

Przeciwciała IgM są przeciwciałami „wczesnej fazy” infekcji, a ich obecność może świadczyć o aktywnym zakażeniu. Wynik dodatni, tj. przeciwciała IgM obecne nie jest równoznaczny z rozpoznaniem.

Przeciwciała IgG są przeciwciałami „późnej fazy” infekcji, wskazującymi na rozwinięcie humoralnej odpowiedzi immunologicznej i świadczą o przebytym kontakcie z wirusem SARS-CoV-2.

Zbyt wczesne wykonanie badań serologicznych może dać wynik fałszywie ujemny, ze względu na tzw. okno serologiczne, czyli czas, w którym specyficzne przeciwciała nie są jeszcze wykrywalne. Wyniki dodatnie mogą być spowodowane przebytą lub trwającą infekcją szczepami koronawirusa innymi niż SARS-CoV-2, takimi jak koronawirus HKU1, NL63, OC43 lub 229E.

Wyniki badań serologicznych nie powinny być wykorzystywane jako podstawa do diagnozowania oraz wykluczania zakażenia SARS-CoV-2 lub do informowania o stanie zakażenia.