środa, 16 czerwca 2021

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Raciborzanin wiceministrem spraw zagranicznych. Odpowiada za międzynarodową współpracę gospodarczą

26.06.2020 11:38 | 2 komentarze | żet, ma.w

Pochodzący z Raciborza wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przyjechał do rodzinnego miasta. Zaoferował lokalnym przedsiębiorcom pomoc w nawiązywaniu kontaktów z zagranicznymi kontrahentami.

Raciborzanin wiceministrem spraw zagranicznych. Odpowiada za międzynarodową współpracę gospodarczą
Wiceminister Paweł Jabłoński ma 34 lata. Przez wiele lat mieszkał w Raciborzu. Jest prawnikiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2019 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - To jest służba 24 godziny na dobę. Zdarza się, że w środku nocy trzeba zaangażować się w prace. To trudny element, ale też dający wiele satysfakcji, kiedy można przyczynić się do lepszego funkcjonowania naszego państwa - mówi o pracy w resorcie. Na zdjęciu razem z prezydentem Dariuszem Polowym podczas wizyty w Urzędzie Miasta Racibórz.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spotkanie z biznesem

25 czerwca w Raciborzu gościł wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Głównym punktem wizyty było spotkanie z przedsiębiorcami zainteresowanymi nawiązaniem kontaktów gospodarczych z zagranicznymi firmami i instytucjami. Było to pierwsze z cyklu spotkań pracowników resortu spraw zagranicznych z przedstawicielami biznesu. - Ze względu na to, że jestem związany z Raciborzem, mieszkałem tu całe życie, chciałem żeby przedsiębiorcy z Raciborza mogli zainaugurować to, co polska dyplomacja zamierza osiągnąć w zakresie gospodarczej współpracy zagranicznej - powiedział po spotkaniu P. Jabłoński.

Wiceminister spraw zagranicznych przekonywał przedsiębiorców, że MSZ posiada zestaw narzędzi, którymi może wspierać ich w nawiązywaniu kontaktów z zagranicą - nie tylko krajami UE, ale również państwami afrykańskimi, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Środkowej. Co prawda nawiązanie współpracy z rynkami pozaeuropejskimi jest trudniejsze, ale też ewentualne profity mogą być znaczne, gdyż mają one charakter perspektywiczny.

Przedstawiciel MSZ zachęcał też przedsiębiorców do brania udziału w przetargach ogłaszanych przez międzynarodowe instytucje. W uporaniu się z formalności również może pomóc MSZ, które prowadzi szkolenia w tym zakresie.

Co z ruchem granicznym do Czech?

Na konferencji prasowej wiceminister Paweł Jabłoński został zapytany o perspektywy otwarcia przez Czechów przejść granicznych dla mieszkańców województwa śląskiego. - Rozmowy cały czas trwają i myślę, że zbliżają się do pozytywnego końca. Jesteśmy przekonani, że Czesi już wkrótce będą mogli otworzyć granicę. To nastąpi w ciągu tygodni, a może nawet dni - powiedział podsekretarz stanu MSZ.

Wielki potencjał Raciborza

Kolejne pytanie dotyczyło potencjału Raciborza. Czy zdaniem wiceministra Pawła Jabłońskiego miasto, w którym mieszkał przez wiele lat, posiada go?

- Racibórz ma ogromną ilość potencjału, który przez wiele lat nie był wykorzystywany - odpowiedział P. Jabłoński. Zwrócił uwagę na aspekty turystyczne, m.in. Arboretum Bramy Morawskiej oraz ścieżki rowerowe w okolicy, a także innowacyjność wielu raciborskich firm. - W Raciborzu jest coraz więcej przedsiębiorców innowacyjnych, którzy inwestują w Odnawialne Źródła Energii, komponenty do fotowoltaiki, automatykę i robotykę. Byłoby wielkim błędem, gdybyśmy tego potencjału nie wykorzystali - dodał.