Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Są pierwsze wypłaty dodatku solidarnościowego. Na Śląsku pieniądze trafiły do ponad 3 tys. osób

25.06.2020 15:11 | 1 komentarz | d

ZUS wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe dla ok. 17 tys. osób na kwotę ponad 20 mln złotych. W województwie śląskim takie świadczenie otrzymało już ponad 3,6 tys. osób. Najwięcej wypłat w Polsce dokonał sosnowiecki oddział ZUS. 25 czerwca ponad 1,7 tys. klientów tego oddziału otrzymało na konto dodatek solidarnościowy na sumę 2,1 mln zł.

Są pierwsze wypłaty dodatku solidarnościowego. Na Śląsku pieniądze trafiły do ponad 3 tys. osób
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Tak szybkie wsparcie osób uprawnionych do nowego świadczenia z tytułu utraty pracy z powodu epidemii koronawirusa było możliwe dzięki wysokiej jakości przygotowaniu organizacyjnemu, finansowemu i informatycznemu Zakładu. Wymagało to ogromnej mobilizacji pracowników ZUS – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Dodaje, że wypłata dodatku to kolejne ogromne zadanie, które ZUS wziął na siebie.

- Wnioski o dodatek solidarnościowy zaczęły wpływać już pierwszego dnia obowiązywania przepisów. Najwięcej złożyli ich klienci sosnowieckiego oddziału ZUS. I to ten oddział dokonał też największej liczby wypłat świadczeń w Polsce. Wsparcie otrzymało ponad 1,7 tys. osób na łączną kwotę przekraczającą 2,140 mln zł. - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W województwie śląskim na konta 3675 osób trafiło świadczenie w łącznej wysokości ponad 4,5 mln zł. W Oddziale ZUS w Rybniku wypłacono 444 osobom świadczenia na kwotę przekraczającą pół miliona złotych.

Dla kogo dodatek?

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony zakończyła się. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres, co najmniej 60 dni w 2020 roku. Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia.

Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Wnioski tylko przez PUE ZUS

- Pragnę przypomnieć, że o świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji - dodaje rzeczniczka.

źródło: ZUSLudzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego