Poniedziałek, 18 stycznia 2021

imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

RSS

Epidemia koronawirusa:

Dożynek w Mszanie nie będzie. "Wielu mieszkańców przeżywa ciężkie chwile"

24.06.2020 16:34 | 0 komentarzy | art

Urząd Gminy w Mszanie poinformował, że ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, a co za tym idzie obowiązujące ograniczenia, tegoroczne Dożynki Gminy Mszana nie odbędą się.

Dożynek w Mszanie nie będzie. "Wielu mieszkańców przeżywa ciężkie chwile"
W samym korowodzie udział bierze zwykle kilkaset mieszkańców. Podczas gdy obecnie w jednym miejscu gromadzić może się do 150 osób. Fot. UG Mszana
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wójt gminy Mirosław Szymanek tłumaczy, że obecnie w gminie nie ma w ogóle klimatu do świętowania. - Naszą uwagę skupiamy dzisiaj na walce z zagrożeniem, które na naszym terenie jest ciągle bardzo poważne. Wielu naszych mieszkańców przeżywa ciężkie chwile i musimy się skupić przede wszystkim na ich wsparciu. Jeszcze przyjdzie czas na wspólne świętowanie – mówi Mirosław Szymanek.

Do tego dochodzi również kwestia obostrzeń sanitarnych, które mogłyby znacząco wpłynąć na kwestie organizacyjne. Obecnie w imprezach plenerowych może wziąć udział maksymalnie 150 osób, natomiast w samym korowodzie mszańskiego święta plonów zwyczajowo bierze udział nawet 400 osób, nie mówiąc już o tłumach przy scenie.

- Zorganizowanie tego wydarzenia w dotychczasowej formie stało się niemożliwe. Nawet jeśli za kilka tygodni obostrzenia zostaną złagodzone, to nie będziemy w stanie przygotować wymaganej przy tego typu przedsięwzięciach dokumentacji. Konieczne są opinie wielu instytucji, które dzisiaj, z wiadomych powodów, nie mogą być pozytywne – wyjaśnia Rafał Jabłoński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. Zwyczajowo to GOKiR odpowiada za przygotowanie dożynek. 

Mszana to gmina z największą liczbą aktywnych zakażeń na koronawirusa w powiecie wodzisławskim. Według danych z 24 czerwca odnotowano tam 172 zakażenia koronawirusem. Z czego 42 osoby wyzdrowiały (2 ostatniej doby). Przy 7 593 mieszkańcach gminy, daje to współczynnik prawie 170 aktywnych zakażeń na 10 000 mieszkańców.