Czwartek, 6 sierpnia 2020

imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

RSS

Prezydent Kieca po raz drugi bez wotum zaufania. Radni chcą go odwołać?

24.06.2020 15:56 | 18 komentarzy | juk

Emocje podczas dzisiejszych obrad wodzisławskich radnych sięgają zenitu. Prezydent Mieczysław Kieca nie otrzymał od radnych wotum zaufania. Otwiera to im drogę do podjęcia uchwały o rozpisaniu referendum w sprawie usunięcia go z urzędu przed upływem kadencji.

Prezydent Kieca po raz drugi bez wotum zaufania. Radni chcą go odwołać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

168 stron zawiera najnowszy, a zarazem drugi w samorządowej historii Wodzisławia Śl. dokument o nazwie: raport o stanie miasta. Jego sporządzenie i analiza to wymóg wynikający ze znowelizowanych przepisów Ustawy o samorządzie gminnym. Podczas dzisiejszej (24.06) sesji wodzisławskiej rady tamtejszy prezydent Mieczysław Kieca przedstawił dokument.

- Raport o stanie miasta za 2019 r. został opracowany na podstawie szczegółowej uchwały rady miasta, która została podjęta w marcu roku bieżącego. Dokument zawiera esencję danych, o które rada prosiła - zaczął referować raport pan prezydent. Wskazał, że rada procedowała aż nad 120 projektami uchwał. Z kolei 97% uchwał które trafiły od prezydenta, zostało pozytywnie przez radę zaopiniowanych. - Można powiedzieć, że jest bardzo duża zgodność działania między radą a prezydentem - zauważył. Na zakończenie prezentacji Mieczysław Kieca podziękował m.in. radnym za współpracę na rzecz mieszkańców.

Następnie odbyła się debata radnych nad dokumentem. Wówczas wylała się fala krytyki na prezydenta Kiecę. Radni z koalicji większościowej punktowali jego działalność za zeszły rok. Rajca Adrian Jędryka wskazał, że m.in. prezydent był sprawcą zamieszania reorganizacji komunikacji autobusów. - Wodzisław Śl. pod rządami Mieczysława Kiecy, to miasto, które z jednej strony otwiera nowe tereny zielone, a z drugiej ma problem z koszeniem tam trawy - mówił radny. Z kolei rajca Łukasz Chrząszcz mówił, że mieszkańcy Wodzisławia Śl. płacą za śmieci więcej niż w Katowicach, a sam prezydent straszył radnych Neapolem, kiedy nie chcieli podjąć w tej sprawie uchwały. Głos zabrał również przewodniczący rady Dezyderiusz Szwagrzak. - Raport został bardzo ładnie zrobiony. Jest jak dobra oferta turystyczna, która jednak zderza się z rzeczywistością już nie tak kolorową - mówił.

Prezydenta Kiecy bronili radni opozycyjni. - Odnoszę takie wrażenie, że od początku kadencji jest atak na pana prezydenta i pracowników urzędu - mówił Eugeniusz Chłapek. Jego zdanie podzielił radny Eugeniusz Ogrodnik. - Widzę jeden cel. Wszystko zmierza do tego, żeby odwołać prezydenta Kiecę - zauważył.

Ostatnim punktem procedowania raportu było podjęcie przez radnych uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania wodzisławskiemu włodarzowi. Stosunkiem głosów 10:11 rajcy nie udzielili mu go. Przypomnijmy, że w zeszłym roku wodzisławscy radni również nie udzielili prezydentowi wotum zaufania. W efekcie otwiera to im drogę do podjęcia uchwały o rozpisaniu referendum w sprawie usunięcia Mieczysława Kiecy z urzędu przed upływem kadencji.

Ludzie:

Eugeniusz Chłapek

Eugeniusz Chłapek

Radny Miasta Wodzisławia Śl.

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.