Wtorek, 15 czerwca 2021

imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

RSS

Patrol

Omijaj korki na drogach razem ze śląską Policją, czyli nowa aplikacja dla kierowców

22.06.2020 14:34 | 0 komentarzy | żet

Jako pierwsza w kraju Komenda Wojewódzka w Katowicach udostępnia informacje on-line o utrudnieniach na drogach.

Omijaj korki na drogach razem ze śląską Policją, czyli nowa aplikacja dla kierowców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ogólnodostępna aplikacja pomoże wskazać miejsce i czas trwania utrudnienia przejazdu drogą, na której doszło do zdarzenia drogowego. Istotną zaletą tego rozwiązania dla wszystkich uczestników ruchu drogowego jest możliwość natychmiastowego przekonania się o tym, co zajmie nam więcej czasu – wybór drogi objazdem czy oczekiwanie w zatorze drogowym.

Pod internetowym adresem policja.orsip.pl udostępniona została zakładka Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa, na której zamieszczone są m.in. aplikacje związane z codzienną pracą śląskiej policji drogowej:

  • zdarzenia drogowe on-line
  • historia zdarzeń drogowych i miejsc szczególnie niebezpiecznych

- Aplikacja zdarzenia drogowe on-line będzie dostępna w każdym urządzeniu z łączem internetowym, a informacje o utrudnieniach na drodze będą w niej zamieszczać policjanci drogówki bezpośrednio po dotarciu na miejsce zdarzenia. Śląska Policja ma nadzieję na chęć nawiązania współpracy przez operatorów systemów nawigacji drogowych, co dzięki posiadanej w danej chwili tylko przez policjantów wiedzy o czasie trwającego utrudnienia, pozwoli na ustalenie, czy krótszy czas przejazdu do celu zajmie nam postój w zatorze drogowym, czy należy wybrać drogę objazdem - informuje policja.

Aplikacja historia zdarzeń drogowych i miejsc szczególnie niebezpiecznych pozwoli na sprawdzenie miejsc, rejonów i odcinków dróg, na których dochodziło do zdarzeń drogowych. Dlatego narzędzie może stanowić cenną pomoc dla instytucji samorządowych i zarządców dróg.

Oba rozwiązania powstały w ramach projektu pn. "Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa Województwa Śląskiego – Śląska Policja bliżej społeczeństwa", który został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014- 2020.

Całkowita wartość projektu wyniosła 23,166 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniosło 19,476 mln zł.

źródło: KWP Katowice, oprac. ż