Piątek, 3 lipca 2020

imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

RSS

Radni zdecydują o sprzedaży Twinpigs. Miejska spółka pod ścianą

22.06.2020 12:41 | 10 komentarzy | ska

W najbliższy czwartek 25 czerwca odbędzie się sesja rady miasta Żory, podczas której radni pochylą się nad projektem reorganizacji spółki Nowe Miasto, której 100-procentowym udziałowcem jest miasto. Reorganizacja ma polegać na sprzedaży Amerykańskiego Parku Rozrywki Twinpigs. 

Radni zdecydują o sprzedaży Twinpigs. Miejska spółka pod ścianą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radni zdecydują o sprzedaży Twinpigs. Miejska spółka pod ścianą

Radni w materiałach na czwartkową sesję otrzymali projekt uchwały oraz szczegółowe informacje na temat stanu spółki Nowe Miasto, która należy do Miasta Żory. W uzasadnieniu uchwały zawarto informacje o stratach spółki spowodowanych ograniczeniami w związku z pandemią koronawirusa. Od 10 marca do 10 czerwca ubiegłego roku przychody spółki wynosiły 4 474 067,28 zł. W tym samym okresie bieżącego roku, przychody wyniosły zaledwie 365 455,96 zł. 

- Spadek przychodów Spółki w okresie od 10.03 do 10.06 wyniósł aż 92% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Istotnym aspektem w zakresie obecnej sytuacji oraz działalności jednostek jest to, że okres od kwietnia do sierpnia jest okresem głównej działalności, w którym utrata przychodów nie jest możliwa do nadrobienia w kolejnych okresach. Z uwagi na brak określonych terminów zniesienia stanów nadzwyczajnych, nie jest możliwe określenie, kiedy sytuacja Spółki i osiągane przychody wrócą do stanu pierwotnego - czytamy w uzasadnieniu uchwały o reorganizacji spółki. 

Choć z końcem maja rozpoczęło działalność Muzeum Ognia, a w początkiem czerwca w ograniczonej formie Twinpigs i od 15 czerwca park wodny Aquarion, według prognoz w 2020r. cała spółka i jej jednostki osiągną przychody na poziomie 53,82 % przychodów roku ubiegłego. 

W związku z tym w uzasadnieniu zawarto kilka możliwych scenariuszy dla przyszłości spółki. Niestety, prawie każdy z nich wiąże się z koniecznością dokapitalizowania spółki ogromnymi kwotami z budżetu miasta, na co miasta po prostu nie stać. W najgorszym przypadku 1 lipca 2020 roku spółka może zostać postawiona w stan likwidacji, co będzie skutkowało koniecznością spłaty zobowiązań w wysokości 48,5 mln zł. 

Jedyną możliwą do zaakcepotwania przez radnych propozycją ratowania spółki jest jej reorganizacja, poprzez sprzedaż Amerykańskiego Parku Rozrywki Twinpigs za około 15 mln zł. To spowoduje, że spółka i tak poniesie stratę księgową w 2020r. w kwocie 23 344 317 zł, jednak miasto ze swojego budżetu nie będzie musiało nic dopłacać do działalności Nowego Miasta. W przyszłym roku konieczny będzie zastrzyk pieniędzy miejskich w wysokości ok. 2,4 mln zł i w kolejnych latach od 1,9 do 2,4 mln zł. W sumie ten wariant po pięciu latach będzie kosztować miasto 7,19 mln zł i pozbycie się parku rozrywki. 

Zapewne w czwartek radni będą dopytywać prezydenta o szczegóły zaprezentowanych prognoz, wycenę parku na 15 mln złotych oraz terminy. W uzasadnieniu pojawia się bowiem graniczna data 1 lipca. Czy jednak uda się sprzedać Twinpigs w tak szybkim tempie?

Jakie atrakcje znaleźć można w parku Twinpigs? ZOBACZ W NASZEJ GALERII ZDJĘĆ!