Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

W strugach deszczu i z wylaną Odrą w tle. Krótkie uroczystości w Grzegorzowicach [ZDJĘCIA]

20.06.2020 12:45 | 2 komentarze | mad

W sobotnie przedpołudnie w Grzegorzowicach (gm. Rudnik) odsłonięto tablicę informacyjną przedstawiającą historię tamtejszych ruin mostu. Choć nie tak wyobrażano sobie to wydarzenie. Ulewny deszcz spowodował skrócenie uroczystości do minimum. – Jak podobną tablicę będziemy odsłaniali po drugiej strony Odry (w Ciechowicach – przyp. red), to gwarantuję wam, że pogoda będzie inna – uśmiechała się wójt Nędzy Anna Iskała.

W strugach deszczu i z wylaną Odrą w tle. Krótkie uroczystości w Grzegorzowicach [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystości były efektem starań czynionych przez koło terenowe z Rudnika utworzone w ramach Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” z Bytomia. To właśnie oni obrali sobie za cel ratowanie zabytków na terenie gminy. Jednym z nich są ruiny mostu Grzegorzowice – Ciechowice. Teren został im użyczony od strony gminy Rudnik przez starostę Grzegorza Swobodę, który w imieniu Skarbu Państwa zarządza tym miejscem. Zajęli się uporządkowaniem terenu, zaplanowali również zawieszenie na ruinach mostu tablicy informacyjnej. Jej oficjalne odsłonięcie zaplanowano na sobotnie przedpołudnie 20 czerwca, jednak plany pokrzyżowała pogoda. Ulewny deszcz spowodował wylanie Odry, co uniemożliwiało dojście do tablicy i przecięcie symbolicznej wstęgi. Oficjele zebrali się z parasolkami w rękach na pobliskiej drodze, uczestnicząc w krótkim wydarzeniu.

W Grzegorzowicach oprócz przedstawicieli rudnickiego koła „Pro Fortalicium” na czele z przewodniczącym Arturem Osakiem zjawili się: wójt Rudnika Piotr Rybka wraz ze swoim zastępcą Tomaszem Kruppą, wójt Nędzy Anna Iskała oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” z Bytomia z prezesem Dariuszem Pietruchą.

Podobna tablica ma zawisnąć również po drugiej stronie mostu, czyli w Ciechowicach. Obecnie czynione są ku temu starania. O planach członków koła „Pro Fortalicium” z Rudnika pisaliśmy w artykule: "Chcą ocalić od zapomnienia ruiny mostu Ciechowice – Grzegorzowice ".

Szerszą relację z uroczystości zamieścimy we wtorkowych „Nowinach Raciborskich” (w sprzedaży od 23 czerwca 2020 r.).

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Artur Osak

Artur Osak

Radny gminy Rudnik.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik