Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

12 firm chętnych na budowę kanalizacji w Pogrzebieniu

19.06.2020 09:03 | 0 komentarzy | mad

Gmina Kornowac jest przed wyłonieniem wykonawcy trzeciego etapu budowy kanalizacji sanitarnej. W tej części zaplanowano realizację sieci w Pogrzebieniu – ulice boczne od głównego rurociągu w ulicach Pamiątki i Brzezkiej do granicy z Brzeziem.

12 firm chętnych na budowę kanalizacji w Pogrzebieniu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gmina od kilku lat buduje kanalizację w ramach projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gminy Kornowac – etap I”. Na zadanie samorząd pozyskał 18 mln 156 tys. zł dofinansowania unijnego, przy czym szacowane koszty całkowite inwestycji wynoszą prawie 34 mln 916 tys. zł. To największe i najdroższe zadanie realizowane w historii Kornowaca.

Trzy etapy

Zadanie podzielono na trzy etapy. Najpierw przeprowadzono prace na odcinku drogi wojewódzkiej nr 935 od zajazdu Złota Iglica do najwyższego punktu na ul. Pamiątki w Pogrzebieniu (w sąsiedztwie budynku nr 45). Następnie sieć wykonano w obrębie Kornowaca oraz rurociąg główny łączący odcinek w ul. Pamiątki poprzez ul. Brzezką z kanalizacją miasta Racibórz. W ostatnim etapie, czyli tym zaplanowanym na teraz jest realizację sieci w Pogrzebieniu – ulice boczne od głównego rurociągu w ulicach Pamiątki i Brzezkiej do granicy z Brzeziem.

Na ogłoszony przez samorząd przetarg odpowiedziało 12 firm. Dla przykładu najwięcej, bo 13 mln 580 tys. zł zażyczyło sobie konsorcjum firm Trans-Wiert Duda z Gołkowic i P.H.U. Technika Grzewcza i Sanitarna Andrzej Duda z Gołkowic. Najmniej Zakład Budownictwa Ogólnego DROBUD z Opola - 7 mln 503 tys. zł. – Aktualnie trwa procedura weryfikacji złożonych w postępowaniu ofert, dokumentów oraz wyjaśnień. Został do tego zadania powołany zespół biegłych. Termin związania z ofertą został wydłużony do 19 sierpnia br. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie określić daty rozpoczęcia robót III etapu budowy kanalizacji – mówi sekretarz Radosław Łuszcz. Dodaje, że termin ukończenia zadania w 2022 wydaje się niezagrożony.

Dwa sołectwa

Po zakończeniu tego projektu do skanalizowania w całości pozostaną jeszcze dwa sołectwa gminy. Rzuchów i Łańce. Co z tymi miejscowościami? – W roku bieżącym przystąpiliśmy do prac projektowych sieci kanalizacyjnej w Rzuchowie, a w roku 2021 w Łańcach – wyjaśnia sekretarz Łuszcz.

Ludzie:

Radosław Łuszcz

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac