Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

Zapytaj prawnika: Jazda samochodem w stanie nietrzeźwości

20.06.2020 07:00 | 2 komentarze | red.

- Temat „jazdy samochodem po alkoholu” w jednym z ostatnich numerów zaciekawił kilka osób, a zwłaszcza kwestia kar w tym zakresie; podobnie jak i inne związane z jazdą samochodem tematy, np. brak zapiętych pasów - pisze Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

Zapytaj prawnika: Jazda samochodem w stanie nietrzeźwości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O stanie „po użyciu alkoholu” już było, więc krótko o stanie nietrzeźwości. Zachodzi on wtedy gdy: zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Sankcje są różne w zależności od popełnionego czynu. Ten, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kto znajdując się w stanie nietrzeźwości pełni czynności związane bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu pojazdów mechanicznych, podlega z kolei karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. To tylko przykładowe sankcje, gdyż przepisów dotyczących tego zagadnienia w kodeksie karnym jest znacznie więcej. Często najdotkliwszą sankcją jest jednak zakaz prowadzenia pojazdów, gdyż w bardzo dużym stopniu wpływa na codzienność ukaranego. W takim przypadku najlepiej zwrócić się o pomoc do prawnika, który zajmuje się tymi zagadnieniami.

Jeśli chodzi z kolei o jazdę bez pasów, to grozi za nią mandat i punkty karne. Istnieją jednak kategorie osób, których ten obowiązek nie dotyczy. Są to m.in. osoby mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa.

Masz problem prawny? Pisz:redakcja@nowiny.pl

ZAPYTAJ PRAWNIKA to cykl Nowin Raciborskich publikowany co tydzień na łamach gazety. TUTAJ można znaleźć inne zagadnienia omówione przez panią mecenas.