Piątek, 3 lipca 2020

imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

RSS

Sposoby na dodatkową gotówkę: kredyt gotówkowy, karta kredytowa czy debet?

25.06.2020 12:00 | 0 komentarzy | (s)

W życiu często zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy dodatkowych funduszy. Możemy je czerpać z kilku różnych źródeł. Warto zastanowić się, które z nich okaże się najlepsze.

Sposoby na dodatkową gotówkę: kredyt gotówkowy, karta kredytowa czy debet?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oferta banków jest bardzo zróżnicowana, a do dyspozycji klientów pozostaje wiele różnorodnych produktów. Wiele z nich zostało stworzonych z myślą o osobach, które poszukują dodatkowych środków. Oprócz kredytów celowych, takich jak kredyty hipoteczne czy samochodowe, istnieje również sporo propozycji dla osób, które szukają funduszy na dowolny cel albo chcą uzyskać w ten sposób stabilne i długofalowe wsparcie. Do najważniejszych z nich należą kredyty gotówkowe, karty kredytowe lub limity na koncie. Wszystkie różnią się pod względem mechanizmu działania, kosztów czy sposobu spłaty. Warto więc przyjrzeć im się bliżej i znaleźć rozwiązanie najlepiej dostosowane do indywidualnej sytuacji.

Kredyt gotówkowy: pieniądze na dowolny cel

Kiedy chcemy kupić mieszkanie lub dom, doskonale wiemy, co należy zrobić. Do naszej dyspozycji pozostają kredyty hipoteczne, pozwalające na uzyskanie stosunkowo tanich środków właśnie w tym celu. Sytuacja prezentuje się natomiast inaczej, jeżeli poszukujemy np. gotówki na wakacje, zakup sprzętu AGD/RTV, remont czy realizację nagłej potrzeby życiowej. W takim przypadku możemy sięgnąć po kilka różnych narzędzi. Jednym z najbardziej elastycznych z nich jest kredyt gotówkowy. Mamy sporą dowolność dotyczącą zarówno sposobu, w jaki będziemy korzystać z funduszy, jak i warunków spłaty czy rozmiaru wsparcia. Znalezienie najlepszej oferty umożliwi natomiast uzyskanie sporych oszczędności.

Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe należą do najpopularniejszych produktów na naszym rynku. W związku z tym nie może dziwić, że niemal każdy bank posiada w swojej ofercie kilka propozycji tego typu. Odnalezienie tej najlepszej, a więc najtańszej, nie jest więc łatwe. Z pomocą przychodzą jednak rankingi kredytów gotówkowych. Dzięki Bankier Smart po wprowadzeniu kwoty, którą chcielibyśmy uzyskać, przedstawiona zostanie szczegółowa oferta kredytów gotówkowych. Pozwoli to na znalezienie najtańszego produktu i poznanie szczegółowych kosztów, w tym wysokości miesięcznej raty oraz całkowitej kwoty zobowiązania.

Zalety kredytu gotówkowego

Olbrzymia popularność kredytów gotówkowych nie bierze się znikąd. Jest bezpośrednio związana z licznymi zaletami tego rozwiązania:

  • Łatwa dostępność: w wielu przypadkach kredyt gotówkowy dostaniemy bez potrzeby wychodzenia z domu czy przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury, z którymi wiąże się chociażby kredyt hipoteczny czy samochodowy.
  • Prostsze formalności: choć banki weryfikują zdolność kredytową oraz wiarygodność swoich klientów, często kredyty gotówkowe na niższą kwotę udzielane są po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami, takimi jak np. wyciąg z konta czy oświadczenie o zarobkach.
  • Na dowolny cel: pozyskanymi funduszami można rozporządzać w dowolny sposób. Bank nie będzie miał żadnego wpływu na nasze decyzje. Kredyt gotówkowy okaże się więc zarówno wsparciem w obliczu czekającego nas wydatku, jak i solidnym źródłem kapitału zasilającym budżet.
  • Proste zasady: zapoznając się skrupulatnie z ofertą, jesteśmy w stanie określić warunki spłaty, w tym ponoszone co miesiąc koszty, co ułatwia planowanie domowego budżetu.

Karta kredytowa: stały dostęp do gotówki

Na tym możliwości oferowane przez banki jednak się nie kończą. Ciekawą alternatywą dla kredytów gotówkowych jest z pewnością karta kredytowa. Również cieszy się sporą popularnością: aktualnie na rynku jest ok. 6 mln plastików tego typu. Właściwie zarządzana może stać się doskonałym źródłem dodatkowych funduszy. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu okresu bezodsetkowego, określanego mianem grace period. Jeżeli uda nam się uregulować całość zadłużenia w tym czasie (wynoszącym w zależności od daty transakcji oraz polityki konkretnego banku do 59 dni), nie zapłacimy jakiegokolwiek oprocentowania za wykorzystane środki. Warto mieć przy tym świadomość, że nie zawsze musimy spłacić całość. Można skorzystać również z opcji uregulowania jedynie wskazanej wartości minimalnej, pozostała część zostanie natomiast rozłożona na raty, gwarantując przy tym dalszy dostęp do środków.

Zalety i wady karty kredytowej

Karta kredytowa to bez wątpienia wygodny sposób płatności, należy jednak pamiętać, że działa w inny sposób niż najpopularniejsze karty debetowe, a nieumiejętne korzystanie z niej może wiązać się z dodatkowymi kosztami:

  • Łatwe korzystanie: karta kredytowa jest bardzo wygodna. Zapłacimy nią za zakupy w sklepie stacjonarnym lub zakupy online, a korzystanie z niej nie wymaga jakiejkolwiek dodatkowej wiedzy.
  • Stały dostęp do środków: przyznany nam limit kredytowy – o ile będzie właściwie spłacany – umożliwi stały dostęp do środków bez konieczności ubiegania się o kolejną pożyczkę. To niezwykle wygodne rozwiązanie, jednak trzeba podchodzić do niego świadomie.
  • Ciekawe benefity: właściciele kart kredytowych mogą również korzystać z wielu programów partnerskich czy promocyjnych. Dzięki temu mogą zarabiać podczas realizowania codziennych płatności lub efektywnie oszczędzać.
  • Dostęp do elitarnych miejsc: karta kredytowa może wiązać się również z nowymi możliwościami. Właściciele niektórych plastików mogą np. korzystać ze specjalnych stref na lotniskach, restauracji czy klubów. Poza tym posiadanie karty kredytowej jest warunkiem korzystania z wielu usług, zwłaszcza w krajach Ameryki Północnej.

Karta kredytowa posiada jednak również pewne wady:

  • Wypłata z bankomatów: formalnie nie istnieje przeciwwskazanie do wypłaty środków z bankomatu przy pomocy karty kredytowej. Warto mieć jednak świadomość, że transakcje gotówkowe są w większości przypadków bardzo kosztowne i wiążą się nie tylko z dodatkową prowizją, ale również natychmiastowym rozpoczęciem naliczania odsetek.
  • Łatwe zadłużanie: dostęp do środków jest oczywiście sporym plusem, ale może prowadzić również do problemów. Łatwo o uzależnienie się od funduszy należących do banku, wobec czego korzystając z karty kredytowej, należy skrupulatnie przyglądać się zawartości domowego budżetu.

Debet w koncie: trzeci wariant

Kolejnym sposobem na dostęp do dodatkowych funduszy jest ustalenie limitu w koncie. Choć z pozoru mechanizm jest podobny do tego, który wykorzystuje karta kredytowa, w rzeczywistości działa zupełnie inaczej. W takim scenariuszu z kapitału banku będziemy mogli zacząć korzystać dopiero po tym, kiedy zużyjemy należące do nas fundusze. Limit pozwoli nam więc na „rozszerzenie” możliwości finansowych do ustalonej wysokości. Warto mieć przy okazji świadomość, że w tym przypadku również konieczne będzie zbadanie zdolności kredytowej. Ta zadecyduje o przyznanym limicie.

Inny tryb spłaty

Kolejną różnicą pomiędzy debetem w koncie a kartą kredytową jest model spłaty. O ile w przypadku dwóch poprzednich rozwiązań płatności trzeba regulować oddzielnie na wskazany numer konta, limit w koncie jest spłacany automatycznie. Każde środki wpływające na rachunek osobisty będą w pierwszej kolejności spłacać zadłużenie. Z jednej strony jest to sporym ułatwieniem, z drugiej: może przyzwyczajać do komfortu dysponowania należącymi do banku środkami i utrudniać odpowiedzialne planowanie budżetu. Niezależnie od tego, które źródło dodatkowej gotówki wybierzemy, warto przede wszystkim mieć na uwadze swoje finansowe bezpieczeństwo.

*Foto: Łukasz Wróbel/shutterstock.com

Materiał zewnętrzny