Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Nowe wieści o reaktywacji dworca kolejowego

17.06.2020 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Urzędnicy z Raciborza spotkali się przy Batorego z kolejarzami z Katowic by omówić zaplanowany remont generalny dworca PKP.

Nowe wieści o reaktywacji dworca kolejowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W magistracie gościli 10 czerwca przedstawiciele dyrekcji oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Katowicach PKP S.A. Przyjechali do Raciborza rozmawiać o przebudowie raciborskiego dworca. PKP podpisało już umowę na dokumentację projektową. Zakończenie prac projektowych i ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych ma nastąpić do końca pierwszej połowy 2021 roku.

Komfortowa przestrzeń obsługi

PKP przedstawiło miastu wstępny projekt dworca i generalne założenia projektu. Mówią one o pozostawieniu części środkowej budynku i wyburzeniu bocznych skrzydeł.

Inwestycja ma na celu stworzenie komfortowej przestrzeni obsługi podróżnych wraz z ulokowanymi w przestrzeni budynku funkcjami towarzyszącymi oraz zaaranżowanie powierzchni zewnętrznej wokół dworca, poprzez zabezpieczenie części obszaru pod funkcję ogólnodostępnego parkingu i wiat rowerowych.

– Celem tego oraz już zaplanowanych kolejnych spotkań z PKP jest uzgodnienie szczegółowych rozwiązań, jakie będą miały zastosowanie w modernizowanym budynku dworca – informuje Lucyna Siwek rzeczniczka prasowa magistratu w Raciborzu.

Nowa siedziba komendy

Gmina ze swojej strony jeszcze w ubiegłym roku wyraziła wolę wynajmu części powierzchni docelowo zmodernizowanego budynku dworca, z przeznaczeniem na cele: publiczne: tj. lokalizację i przeniesienie jednostki Straży Miejskiej w Raciborzu, centrum monitoringu oraz lokalizację strefy coworkingu; związane z obsługą dworca i ruchu pasażerskiego.

Zakończenie modernizacji dworca i udostępnienie budynku podróżnym po przebudowie planowane jest w 2023 r. Dokładny termin ponownego otwarcia dworca będzie uzależniony od przebiegu wcześniejszych etapów inwestycji.

Oprócz realizowanej przez PKP S.A. inwestycji polegającej na modernizacji dworca trwają prace projektowe nad przebudową stacji kolejowej.

Funkcjonalny węzeł

Miasto wspólnie z Powiatem Raciborskim przygotowuje się do kolejnego etapu przebudowy ul. Kościuszki i Kolejowej. – Staramy się te zadania ze sobą jak najlepiej powiązać i wykorzystać ich wspólny potencjał. Właściwe zaprojektowanie samego dworca jak i przestrzeni wokół, ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Kościuszki/Kolejowej, przebudowa wiaduktu, czy starania o przywrócenie funkcjonowania nieczynnej dziś dla ruchu pasażerskiego linii kolejowej do Racławic Śląskich przez Pietrowice Wielkie i Głubczyce pozwolą osiągnąć zamierzony efekt, jakim jest reaktywacja dworca jako prawdziwego i funkcjonalnego węzła transportowego w Raciborzu – podkreśla zastępca prezydenta Raciborza Michał Fita.

(opr. m)Ludzie:

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza