Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Ambasada Czeska w Warszawie: Będzie mniej zakażeń, to granice dla Ślązaków zostaną otwarte [OŚWIADCZENIE]

15.06.2020 13:55 | 5 komentarzy | mad

Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie pragnie podkreślić, iż Republika Czeska nie ponosi i nie może ponosić odpowiedzialności za sytuację epidemiologiczną i oficjalne dane z województwa śląskiego – czytamy w oświadczeniu.

Ambasada Czeska w Warszawie: Będzie mniej zakażeń, to granice dla Ślązaków zostaną otwarte [OŚWIADCZENIE]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według czeskiego Ministerstwa Zdrowia województwo śląskie jest obszarem o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie objęło go przywrócenie normalnego ruchu granicznego tak jak w całej Polsce, czyli od dzisiaj 15 czerwca. Głos zabrała Ambasada Czeska w Warszawie tłumacząca tę decyzję. Stanowisko w całości prezentujemy poniżej.

"Republika Czeska od dłuższego czasu monitorowała rozwój epidemii w województwie śląskim i do ostatniego momentu miała nadzieję, iż negatywny trend (nieustannie rosnąca krzywa zakażeń COVID-19) się odwróci.

Z przyjęciem prewencyjnych obostrzeń odnośnie kontroli granicznej na granicy z województwem śląskim z nadzieją czekano do ostatniej możliwej chwili. Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie pragnie podkreślić, iż Republika Czeska nie ponosi i nie może ponosić odpowiedzialności za sytuację epidemiologiczną i oficjalne dane z województwa śląskiego.

W samym województwie śląskim odnotowano więcej przypadków COVID-19 niż w całej Republice Czeskiej. Ilość nowych przypadków zakażeń wykrytych w Polsce w ostatnich tygodniach kilkukrotnie zbliżyła się do najwyższych wartości w ramach całej UE w przeliczeniu na liczbę mieszkańców i to przede wszystkim ze względu na wzrost ilości wykrytych przypadków w województwie śląskim. To fakty, o których informowało wiele polskich mediów. Polskie władze oraz media również regularnie donoszą o niezadowalającej sytuacji w województwie śląskim i obawach odnośnie dalszego rozwoju sytuacji.

Ambasada RCz w Warszawie szczerze żałuje, iż przyjęte prewencyjne obostrzenia utrudniają życie mieszkańcom województwa śląskiego i chciałaby ich zapewnić, iż jak tylko liczba aktywnych przypadków zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim spadnie do akceptowalnego poziomu, obostrzenia te zostaną przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej niezwłocznie cofnięte."

fot. Aneta Czarnocka-Kanik, Maciej Kanik


Czytaj rownież: