Wtorek, 27 października 2020

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

Kultura

"Obrazy z przeszłości" opowiedzą historię Wodzisławia Śl.

15.06.2020 10:01 | 0 komentarzy | juk

Najnowsza publikacja Sławomira Kulpy pn. „Obrazy z przeszłości” przeniesie jej czytelników do świata, którego w dużej mierze już nie ma. - Jest pretekstem do poszukiwań, do sięgnięcia do tego, co było, ale i uświadomienia sobie, że kiedyś i nas nie będzie. To pozycja, która wymaga refleksji - podkreśla autor książki i jednocześnie zaprasza na jej promocję.

"Obrazy z przeszłości" opowiedzą historię Wodzisławia Śl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ponad dwadzieścia lat trwały pieczołowite, kompleksowe badania oraz mozolne poszukiwania skrawków historii Wodzisławia Śl. Wysłuchane zostały dziesiątki opowieści, jakimi dzielili się jego najstarsi mieszkańcy, wykonane zostały badania w polskich i europejskich archiwach, a ustalenia konfrontowane były z pracami archeologicznymi. Efektem tych wnikliwych eksploracji jest imponująca publikacja, która rzeczowo, namacalnie i przede wszystkim obrazowo mówi o przeszłości Wodzisławia Śl.

- To pokłon dla ludzi, którzy tu mieszkali, którzy żyją i będą żyć w przyszłości. Blisko czterystustronicowe dzieło w sposób spójny i uporządkowany prowadzi czytelnika przez burzliwą historię miasta. Zawiera 317 zdjęć, 173 pocztówek, 39 map, 28 pieczęci, 24 herbów oraz kilka portretów, a wiele z nich to unikalne i pojedyncze egzemplarze, jakie udało się zdobyć lub wypożyczyć z kolekcji prywatnych - mówi Sławomir Kulpa autor publikacji pn. "Obrazy z przeszłości", a zarazem dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl.

Jak zrodził się pomysł na książkę? Co stanowi jej fundamentalną wartość? Między innymi o tym opowie Sławomir Kulpa podczas promocji książki. Odbędzie się ona 22 czerwca o godz. 18.30 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śl.