środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Najbardziej poszkodowani przedsiębiorcy zwolnieni z podatku

15.06.2020 07:00 | 0 komentarzy | art

MSZANA Na ostatniej sesji Rada Gminy w Mszanie, podjęta została uchwała w sprawie wprowadzenia za część roku 2020 zwolnienia z podatku od nieruchomości grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Najbardziej poszkodowani przedsiębiorcy zwolnieni z podatku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ten sposób gmina chce wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, których firmy zostały zamknięte na mocy rządowego zakazu (branża gastronomiczna, fryzjerska, usługi hotelarskie). – Nie jesteśmy w stanie zwolnić z podatku wszystkich firm, ale chcemy wesprzeć przynajmniej te, które najbardziej ucierpiały. To i tak jest trudna decyzja, ponieważ dochody Gminy już są mniejsze od planowanych w związku ze zmniejszonymi wpływami z podatku od osób fizycznych – podkreśla wójt Mirosław Szymanek. – Zdecydowaliśmy się wprowadzić ulgi na dwa miesiące i tylko dla tych firm, które faktycznie nie mogły prowadzić działalności, aby jakoś wspomóc przedsiębiorców, a jednocześnie nie obciążyć zbytnio budżetu – wyjaśnia wójt. – Z drugiej strony nie można wykluczyć, że o zwolnienia będą się starały i inne firmy. Te sprawy będą jednak rozpatrywane indywidualnie, uchwała o zwolnieniach ich nie obejmuje – dodaje Mirosław Szymanek.

Możliwość wprowadzenia zwolnień od podatku od nieruchomości daje radom gmin art. 15p ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (DZ.U. z 2020 r., poz. 374 i 568).

Zapisy uchwały przewidują zwolnić z podatku od nieruchomości za okres kwiecień i maj 2020 roku grunty, budynki i budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Warunkiem skorzystania z ulgi będzie nieposiadanie zaległości w podatku od nieruchomości na koniec 2019 roku.

(art)