Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Jak znaleźć dobre porady zdrowotne w internecie?

10.06.2020 16:08 | 0 komentarzy | MK

Często zastanawiamy się, czy nasze objawy to początek jakiejś choroby, czy przypadkiem nie przesadzamy. Zanim dostaniemy się do lekarza lub innego specjalisty, można sprawdzić w internecie informacje na temat jakiejś choroby lub zdrowego odżywiania. Jednak nie każdej stronie można zaufać.  Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych źródeł z poradami na temat chorób, badań diagnostycznych, zdrowego odżywiania czy witamin. Dzięki temu mamy pewność, że informacje, które znajdziemy nie wprowadzają nas w błąd.

Jak znaleźć dobre porady zdrowotne w internecie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
  1. Choroby i ich objawy
  2. Wszystko o badaniach diagnostycznych
  3.   Porady zdrowotne
  4.   Kalkulator BMI
  5.   Wszystko o witaminach

 

Choroby i ich objawy

 

Chorobę rozpoznaje się po ich objawach. To one zwiastują ich powstanie, rozwój czy nasilenie. Gdy zauważymy coś niepokojącego, chcemy szybko sprawdzić, czy nie spowoduje to czegoś poważniejszego. Oczywiście w internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji, dlatego warto zaufać sprawdzonym źródłom. Co to za choroba jest formą encyklopedii zdrowia, która odpowie na wszystkie  wątpliwości, wyszukując chorobę po objawach i odwrotnie. Znajomość zagrożeń pomaga rozpoznać pierwsze sygnały i rozpocząć jak najszybciej leczenie profesjonalne. Warto wiedzieć, czy to, co nas martwi, powinniśmy skonsultować z lekarzem.

Wszystko o badaniach diagnostycznych

Przed konkretnym badaniem diagnostycznym nie jesteśmy pewni jak będzie przebiegało. Potrzebujemy sprawdzonych informacji o przebiegu np. EKG, mammografii czy rezonansu magnetycznego. Nie chcemy się stresować w nocy, dlatego szukamy wskazówek, aby przygotować się jak najlepiej. Często też nie wiemy, czemu lekarz zlecił nam zrobienie danego badania. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć w jednym miejscu bez zbędnych poszukiwań.

Porady zdrowotne

W internecie szukamy także porad zdrowotnych, dotyczących naturalnych metod lub informacji na temat ziół, które są dobrą alternatywą dla chemicznych leków. Ziołolecznictwo istnieje od wieków, używają mocy ziół i innych roślin. Za pomocą ziół w postaci tabletek, naparów czy inhalacji możemy rozwiązać niektóre problemy zdrowotne. W przypadku bezsenności czy nerwicy stosuje się melisę, rumianek czy dziurawiec. Każda roślina łagodzi różne objawy, dlatego warto zainteresować się działaniami każdej z nich. Na stronie można znaleźć przeróżne artykuły, które pomagają rozwiać wątpliwości, na takie tematy jak: przemęczenie, sposoby na afty czy zespół jelita drażliwego.

Będąc w ciąży szukamy także informacji na temat badań lekarskich, gimnastyki, przebiegu ciąży czy porodu. Warto wiedzieć, jakie są typowe objawy i jak zdrowo się odżywiać w tym czasie. To okres wielu zmian, dlatego dobre źródło to podstawa, by nie popełnić błędów.

Kalkulator BMI

Nadwaga i później otyłość dotyka coraz więcej dzieci. Powodami są nieprawidłowa dieta, zawierająca cukry proste i mało ruchu. Dużo czasu przed komputerem powoduje już w młodym wieku problemy z wagą. Gdy zbyt dużo siedzimy prowadzi to do gromadzenia się tkaki tłuszczowej.  Dlatego do najczęstszych chorób cywilizacyjnych zaliczamy: miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę, które spowodowane są otyłością.

Jeśli dbamy o zdrowie, potrzebujemy informacji na temat naszego BMI. Ten wskaźnik opisuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Liczy się go na podstawie proporcji masy ciała w kilogramach do wzrostu mierzonego w metrach. Pomocny będzie kalkulator, który pomoże ocenić prawidłową wagę.

Z niedowagą mamy do czynienia jeśli wskaźnik wynosi poniżej 18,5, jeśli między 18.5 i 24.9 nasza waga jest prawidłowa. Od 25 wzwyż mamy do czynienia z nadwagą i od 30 wzwyż mamy problem z różnymi stopniami otyłości i warto skonsultować się z lekarzem. 

Wszystko o witaminach

Do tematu zdrowia zaliczamy także wiedzę o witaminach. Część z nich produkowana jest przez organizm, ale nie wszystkie jest on w stanie wyprodukować w wystarczającej ilości dla  jego dobrego funkcjonowania.  Potrzebujemy ich do wielu procesów życiowych, takich jak wytwarzanie krwinek, hormonów, czy komórek. Jeśli nasza dieta nie jest złożona z wystarczającej ilości witaminy, pojawiają się objawy ich niedoboru. Dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy braku każdej z nich, aby szybko zapobiec gorszym następstwom. Zbyt mała ilość witaminy B12 prowadzi do niedokrwistości, znanej jako anemia, a niedobór witaminy A prowadzi do problemów ze wzrokiem. Każda witamina odpowiada za inną czynność w organizmie.

Witaminy dzielą się na rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K)  i w wodzie (C i z grupy B). Ich zawartość w pożywieniu zależy od sposobu ich przechowywania i przygotowania. Ogólną zasadą jest, im świeższa żywność i krótszy czas jej gotowania, tym większa zawartość witamin. Niedobory którejś z witamin mogą szybko wpłynąć na stan naszego zdrowia, prowadząc do cukrzycy, osteoporozy, czy anemii. Wszystkie informacje są sprawdzone i bazują na aktualnych badaniach, dlatego mamy pewność, że nie wprowadza nas w błąd. Są oczywiście tylko pierwszą informacją, a szczegóły i wątpliwości warto skonsultować ze specjalistą.

 

 

Materiał zewnętrzny