Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Seniorzy też potrafią działać. Chcą zorganizować Wodziralia

09.06.2020 09:39 | 0 komentarzy | juk

Będą się uczyć i podpatrywać inne organizacje działające na rzecz osób starszych, by zwiększyć uczestnictwo seniorów w życiu społecznym. W Wodzisławiu Śl. rusza projekt pn. "Szkoła Liderów Trzeciego Wieku".

Seniorzy też potrafią działać. Chcą zorganizować Wodziralia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tegoroczna edycja rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS) cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W sumie złożono 1795 ofert, dofinansowanie otrzymały tylko 304 projekty z całej Polski. Swój projekt złożył także Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku (WUTW). Został dobrze przyjęty przez komisję oceniającą wnioski i uplasował się na wysokim 18 miejscu rankingu konkursowego. W efekcie otrzymał dofinansowanie w kwocie nieco ponad 129 tys. zł.

Projekt "Szkoła Liderów Trzeciego Wieku" znacznie poszerzy ofertę WUTW w 2020 r. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w wyjazdowych warsztatach obywatelskich, seminariach czy wizycie studyjnej, podczas której będzie można podglądać działania organizacji wyróżniających się na polu angażowania, mobilizowania i edukowania seniorów. Ważnym elementem projektu będą także Dni Wodzisławskiego Seniora "Wodziralia" oraz nieformalne spotkanie seniorów z władzami miasta wzorowane na tzw. śniadaniach biznesowych. Dla osób pełnych pomysłów i energii zorganizowany zostanie konkurs na działania, które pomogą budować pozytywny wizerunek seniorów.

Najtrudniejsze zadanie zostanie postawione przed osobami, które zdecydują się włączyć w prace biura WUTW. Grupę tę stworzy 12 osób, które będą musiały nabyć nowe kompetencje w zakresie korzystania z mechanizmów partycypacyjnych, nowych form aktywności społecznej i nowych technologii teleinformatycznych, by później pełnić funkcję grupy samopomocowej i interwencyjnej dla pozostałych członków WUTW. A wszystko po to, by uczyć zmienić seniorów w aktywnych mieszkańców, obywateli i członków lokalnej społeczności. O szczegółach dotyczących projektu i wydarzeń projektowych organizatorzy będą informować na stronie internetowej wutw.pl.

"Szkoła Liderów Trzeciego Wieku" to już trzeci projekt WUTW realizowany w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych – pierwszym był realizowany w 2014 r. projekt "Szlakiem czterech kultur – jedność w różnorodności", drugim "Sto lat aktywności" z 2016 r.

fot. Gazeta Wodzisławska