Piątek, 24 września 2021

imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

RSS

Wykonawca w ekspresowym tempie ma wyremontować ulicę Północną

05.06.2020 01:50 | 1 komentarz | ska

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za miesiąc ulica Północna będzie miała nową nawierzchnię. Na ten moment jastrzębianie czekali od dawna. 

Wykonawca w ekspresowym tempie ma wyremontować ulicę Północną
fot. Izabela Grela
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wykonawca w ekspresowym tempie ma wyremontować ulicę Północną

Przetarg wygrała firma  Auto-trans Asfalty Sp z o.o. z Gierałtowic.  Na długości około 800 metrów zostanie wymieniona nawierzchnia asfaltowa. Będą wprowadzone rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wyznaczone zostaną przejścia dla pieszych w nowych lokalizacjach z możliwością wykonania w przyszłości wysp azylu.

- Północna jest na tyle szeroką drogą, że można na niej wytyczyć miejscami nie dwa, a trzy pasy ruchu. Poprawiona zostanie także geometria skrzyżowań. W przyszłości zostaną wykonane na całej długości chodniki i ścieżki rowerowe  – mówi Jarosław Piechaczek, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury komunalnej i inwestycji. Wartość inwestycji nie przekracza 890 tysięcy złotych.

Przebieg robót w 30 dni

Zakres planowanych robót podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy zakłada rozebranie krawężników, opaski z płytek betonowych, korytek ściekowych, fragmentów chodników, wpustów ulicznych, wykonanie rowka pod krawężnik, ułożenie krawężników na ławie betonowej, roboty brukarskie, budowa wpustów ulicznych z przykanalikami, budowa studni z kolektorem, frezowanie nawierzchni asfaltowej, zamiatanie, przebudowa wyjazdu i wjazdu z/do byłego targowiska, przebudowa pozostałych zjazdów, wykonanie poboczy, humusowanie.

Po realizacji etapu I geometria jezdni ulegnie zmianie: skorygowane zostanie skrzyżowanie z ulicą Sybiraków, na odcinku od ulicy sybiraków do ulicy Katowickiej jezdnia zostanie zwężona do dwóch pasów ruchu, pojawią się nowe miejsca do przekraczania przez pieszych jezdni ulicy Północnej, zlikwidowane zostaną pasy postojowe. Etap drugi i trzeci to wykonanie warstw asfaltowych: wyrównawczej, wiążącej i ścieralnej, regulacja włazów studni i kratek ściekowych. Wykonawca- Auto-trans Asfalty Sp z o.o. z Gierałtowic, na realizację przedsięwzięcia  ma 30 dni, chyba że warunki pogodowe skutecznie utrudnią przebieg wykonywanych prac.

Organizacja ruchu drogowego

Pierwszy etap przebudowy ulicy będzie miał charakter przesuwających się wzdłuż drogi robót. Prowadzone one będą w godzinach od 7.00 do 17.00. Jezdnia będzie zwężona, przejazd pojazdów będzie  odbywał się  przez sfrezowane fragmenty jezdni asfaltowej, mogą wystawać włazy studni ponad sfrezowaną jezdnię, nie będzie oznakowania poziomego. Szerokość jezdni ulicy Północnej wynosi około 10m, dlatego ruch pojazdów na zwężonych odcinkach przez strefę robót powinien odbywać się płynnie. W razie konieczności zapewnione zostanie ręczne sterowanie ruchem na zwężeniu. Ręczne sterowanie ruchem będzie również konieczne podczas frezowania nawierzchni asfaltowej ulicy.

Roboty na drugim i trzecim etapie będą trwały kilka dni. Niewykluczone, że niektóre odcinki drogi będą zamknięte całodobowo a objazdy zostaną poprowadzone sąsiednimi ulicami.