Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Zegar z 24-karatowym złotem na 25-lecie kapłaństwa [ZDJĘCIA]

04.06.2020 11:19 | 0 komentarzy | mad

Proboszcz parafii św. Jerzego w Sławikowie (gm. Rudnik), ks. Joachim Augustyniok, na 25-lecie kapłaństwa ufundował na rzecz miejscowej parafii nowy zegar wieżowy.

Zegar z 24-karatowym złotem na 25-lecie kapłaństwa [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zegar został zamontowany na wieży kościelnej 3 czerwca, czyli równo w 25-lecie święceń kapłańskich ks. Joachima Augustynioka, bo te duchowny przyjął 3 czerwca 1995 r. – To dar wdzięczności za lata posługi kapłańskiej – czytamy na stronie internetowej parafii.

Zegar składa się z tarcz umieszczonych na ścianie północnej, południowej i zachodniej wieży świątyni. – Tarcze zegara wykonane zostały z czarnego aluminium, zaś wskazówki zegara ozdobiono 24-karatowym złotem. Zegar wyposażono w diodowe podświetlenie punktów godzinowych i wskazówek, dzięki którym zegar będzie widoczny także nocą. Centralny mechanizm zegarowy jest w pełni bezobsługowy - nie wymaga smarowania ani nastawiania. Jest odporny na działanie wiatru i oblodzenie wskazówek. Zegar posiada sterownik, który będzie automatycznie korygował czas na podstawie danych z naziemnego systemu radiowego. Ponadto możliwa będzie automatyczna zmiana czasu letniego na zimowy – opisuje parafia. Montaż wymagał zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. – W uzasadnieniu pozwolenia konserwator zaznaczył, że: „w dostępnej literaturze potwierdzono, że otwory na wieży miały być w przeszłości przeznaczone do montażu tarcz i mechanizmów zegarowych” – czytamy na stronie internetowej parafii św. Jerzego w Sławikowie.

fot. parafia św. Jerzego w Sławikowie