Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Szpital na peryferiach systemu

05.06.2020 07:00 | 7 komentarzy | Katarzyna Gruchot

O rydułtowskim szpitalu zrobiło się głośno 21 maja, gdy na oddziale wewnętrznym potwierdzono sześć przypadków zakażenia koronawirusem. Trzy dni wcześniej z tego samego oddziału wypisano do domu 67-letniego pana Tadeusza, jak się później okazało, również zakażonego. Dziś leczony jest w Szpitalu Zakaźnym w Raciborzu, a dziewięciu członków jego rodziny przebywa na kwarantannie. Mają teraz dużo czasu na zastanowienie się nad tym, dlaczego w Rydułtowach dopuszczono do tak niebezpiecznej sytuacji.

Szpital na peryferiach systemu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RACIBÓRZ, RYDUŁTOWY Nikt tak nie wytrąca z równowagi raciborzanina Błażeja, jak minister Szumowski przekonujący Polaków o tym, jak świetnie działa stworzony przez niego na czas pandemii system służby zdrowia. Pan Błażej właśnie poznał go od podszewki i doskonale wie, że rzeczywistość na peryferiach wygląda zupełnie inaczej niż ta na szklanym ekranie.

Jego teść, który od wielu tygodni uskarżał się na bóle brzucha, 8 maja trafił na oddział wewnętrzny rydułtowskiego szpitala. – Na początku z Rydułtów odesłano nas do Wodzisławia, a stamtąd do Rybnika, gdzie po badaniach teścia przewieźli znowu do Rydułtów. Mimo napiętej sytuacji, nie robiliśmy żadnych awantur, bo rozumiemy, że w dobie pandemii najważniejsza jest walka z koronawirusem i służba zdrowia działa teraz w zupełnie innych warunkach niż dotychczas. W Rydułtowach zaniepokoił nas jednak stan teścia, który zaczął się coraz bardziej pogarszać. Po dziesięciu dniach wypisano go jednak do domu. Zapamiętałem, bo to było w poniedziałek 18 maja o 18.00. Sanitariusz przywiózł ojca na parking w wózku i pomógł mi go przenieść do samochodu. Widziałem, że jest bardzo słaby i w złej formie – relacjonuje pan Błażej, który go zabrał do swojego domu w Raciborzu.

W czwartek media zaczęły donosić, że na oddziale wewnętrznym rydułtowskiego szpitala potwierdzono sześć przypadków zakażenia koronawirusem. Trzy dotyczyły pracowników szpitala a trzy pacjentów. Cztery dni później chorowało już jedenaście osób, a testy przeprowadzono u 79 kolejnych. Z każdym kolejnym dniem pogarszał się też stan zdrowia pana Tadeusza. – Teściowa była pielęgniarką, więc gdy zobaczyła wypis, od razu zorientowała się, że jego wyniki są dużo gorsze, niż poprzednie. Nasza sąsiadka pracuje w służbie zdrowia. Załatwiła nam konsultacje w szpitalu w Rybniku. Tam zrobiono ojcu dodatkowe badania i oczywiście test na koronawirusa. Gdy się okazało, że jest pozytywny, od razu przewieziono go karetką do szpitala w Raciborzu – tłumaczy pan Błażej.

O sytuacji rodzina powiadomiła raciborski Sanepid, który w ubiegły wtorek przysłał do jej domu wymazowóz. – Muszę szczerze przyznać, że nie wszystkie placówki służby zdrowia pracują tak jak szpital w Rydułtowach. Bardzo sprawnie funkcjonuje raciborski Sanepid, który się z nami cały czas kontaktuje. Jesteśmy pod tym względem w lepszej sytuacji, niż rodzina mojego szwagra z Rydułtów, która doczekała się testów dopiero wtedy, gdy przyszły już nasze wyniki, bo dodzwonienie się do wodzisławskiego Sanepidu graniczyło z cudem. Nie mogę też złego słowa powiedzieć o szpitalu w Rybniku, w którym nas potraktowano bardzo profesjonalnie, a raciborski szpital zakaźny postawił wreszcie teścia na nogi – wyjaśnia pan Błażej który w piątek 29 maja dowiedział się, że ani on, ani jego najbliższa rodzina nie zostali zarażeni koronawirusem.

Pan Błażej jest przedstawicielem handlowym w międzynarodowej korporachi i przez pięć dni, gdy jego teść mieszkał u niego w Raciborzu, miał mnóstwo spotkań z klientami. – Nasza firma zaopatrzyła swoich pracowników w maseczki i rękawiczki, mamy też specjalną aplikację, w której zapisujemy gdzie i o której godzinie odbywają się takie spotkania oraz ile uczestniczy w nich osób. Szacuję, że mogło ich być około sześćdziesięciu. Jeżeli mój test okazałby się pozytywny, szybko doszlibyśmy do ludzi, z którymi miałem kontakt, bo trzymamy się wyznaczonych procedur. Tym bardziej dziwi mnie fakt, że takie procedury nie istnieją w rydułtowskim szpitalu. Nie jestem w stanie wytłumaczyć postawy pracowników szpitala, którzy znając nasze numery telefonów nie poinformowali nas wcześniej o zagrożeniu. Wypuścili do domu pacjenta w bardzo złym stanie i zrobili mu tylko jeden test na koronawirusa, który wtedy wyszedł ujemny. Rozmawiałem później z lekarzem, który uświadomił mi, że testy wykonywane z krwi w początkowej fazie infekcji w ogóle jej nie wykazują, więc są mało skuteczne. Mam 8-miesięczne dziecko i żonę, która się nim zajmuje. Boję się o ich zdrowie i zastanawiam nad tym jak w dobie pandemii pracownicy służby zdrowia mogą się zachowywać tak nieodpowiedzialnie? Przecież gdybyśmy nie zawieźli teścia do Rybnika, nikt by nie wiedział, że jest chory na koronawirusa – tłumaczy raciborzanin i dodaje na koniec, że zdecydował się opowiedzieć o tej sytuacji Nowinom w nadziei, że po tym artykule coś w systemie służby zdrowia się zmieni. O wyjaśnienie sprawy rodzina zwróciła się do rydułtowskiego szpitala i Śląskiej Izby Lekarskiej. Rozważa też możliwość wystąpienia na drogę sądową. – Chciałem ostrzec innych pacjentów i zwrócić uwagę na nieprawidłowości, których jesteśmy ofiarami. To nie powinno się zdarzyć w kraju, w którym według rządu system opieki zdrowotnej działa bez zarzutu – podsumowuje Błażej.