środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Krzyżanowice będą mieć hotspoty

05.06.2020 12:00 | 1 komentarz | mad

Krzyżanowice przymierzają się do utworzenia sieci punktów darmowego internetu. Mowa o hotspotach, które mają pojawić się w miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej osób. Zadanie zrealizowane zostanie w ramach zadania pn. „Publiczny dostęp do Internetu dla każdego mieszkańca gminy Krzyżanowice”, które dofinansowane jest z Funduszy Europejskich.

Krzyżanowice będą mieć hotspoty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Publiczne, darmowe hotspoty wykorzystujące technologię Wi–Fi, są praktycznym uzupełnieniem istniejącej infrastruktury. – To dopełnienie projektu, który zrealizowaliśmy na szerokopasmowy internet – wyjaśnia wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki (na zdj.). Wówczas w ramach unijnego projektu zapewniono internet dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności. Projekt zapewnił również dostęp do internetu dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz uczniów osiągających wybitne wyniki w nauce. Skorzystało 250 indywidualnych gospodarstw domowych, a także 21 jednostek podległych Urzędowi Gminy w Krzyżanowicach. – Warto nadmienić, że w projekcie tym poza internetem, zapewniono również komputery i sprzęt elektroniczny, które trafiły do mieszkańców oraz szkolnych pracowni komputerowych – przypomina wójt. Sieć zaprojektowano w strukturze hybrydowej, składającej się z trzech podstawowych poziomów: sieci światłowodowej, sieci radiowej i sieci mieszanej (światłowody + radio).

W ramach dalszej rozbudowy infrastruktury internetowej w gminie, samorząd Krzyżanowic planuje utworzyć czternaście hotspotów. – Chcemy je umiejscowić w najbardziej uczęszczanych miejscach przez mieszkańców i turystów – wskazuje wójt. I tak mają się znaleźć m.in. przy: ruinach zamku w Tworkowie, centrach miejscowości czy przejściu granicznym w Chałupkach. Sieć ma powstać w tym roku.

– Przedsięwzięcie pozwoli pokryć dużą część gminy darmową, szerokopasmową siecią, dostępną na każdym urządzeniu. Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 65 tys. zł, a cała ta kwota pokryta zostanie z Funduszy Europejskich, konkretnie, ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020 – objaśnia włodarz.(mad)

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.