Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

W Krowiarkach powstanie ścieżka dydaktyczna

05.06.2020 07:00 | 0 komentarzy | mad

To już pewne. W Krowiarkach przy tamtejszym zbiorniku wodnym powstanie ścieżka dydaktyczna. Wsparcie na to zadanie udzieli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W Krowiarkach powstanie ścieżka dydaktyczna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To pomysł radnego powiatowego Szymona Bolika pochodzącego z Krowiarek w gminie Pietrowice Wielkie. W planach jest utworzenie przy tamtejszym zbiorniku wodnym w Zielonym Centrum, stanowiącym teren rekreacyjny dla mieszkańców, ścieżki edukacyjnej. Początkowo był plan, aby całość polegała na stworzeniu wokół zbiornika szeregu tablic informacyjnych zawierających ciekawostki z dziedziny ochrony środowiska. – Doskonale wiem, że tylko konsekwentne edukowanie społeczeństwa jest w stanie odwrócić zatrważający trend niszczenia naszych dóbr naturalnych – wyjaśniał wówczas radny Bolik. Finalnie ścieżka ma odnosić się szerzej do flory i fauny wodnej, a tylko w części do zmian klimatycznych. Radny Bolik pomysłem postanowił zainteresować radę sołecką, wójta Andrzeja Wawrzynka oraz goszczącego przy otwieraniu w Pietrowicach Wielkich punktu „Czystego powietrza”* wiceprezesa zarządu WFOŚiGW Adama Lewandowskiego. I jak się okazuje, pomysł ten zostanie zrealizowany.

Zadanie ma zostać wykonane w drugim półroczu 2020 roku. – Przymierzamy się do realizacji – informuje wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek. Gmina z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zamierza pozyskać 25 tys. zł. To w całości ma wystarczyć na realizację zadania.

Sołtys Krowiarek Paulina Widok mówi, że sołectwo podejmuje wiele działań proekologicznych. – Nawet nasze zeszłoroczne dożynki to pokazały, bo mieliśmy napoje tylko w szkle czy w puszkach, a talerzyki papierowe. W tym roku chcieliśmy mieć nawet sztućce drewniane (dożynki zostały jednak odwołane z powodu pandemii koronawirusa – przyp. red.) – zauważa pani sołtys. Paulina Widok precyzuje, że w planach utworzenia ścieżki edukacyjnej jest postawienie przy tamtejszym zbiorniku wodnym pięciu dwustronnych tablic, które będą zachęcały do działań proekologicznych. Dodatkowo mają tam znaleźć się dwa termometry: jeden będzie stał w słońcu, drugi w cieniu drzew – to ma pokazać różnicę temperatur, a przy tym wskazać, że w słońcu wszystko szybciej wysycha, a pod drzewami woda utrzymuje się dłużej. – Bo panuje błędne przekonanie, że jak jest drzewo, to wyciąga całą wodę i jest jeszcze gorzej – wskazuje P. Widok. Posadzone mają zostać także drzewa tlenowe Oxytree, pojawią się dzikie łąki oraz ławki z hasłami zachęcającymi właśnie do działań proekologicznych.(mad)


*Pietrowice Wielkie to trzecia gmina powiatu raciborskiego po Kuźni Raciborskiej i Raciborzu, gdzie pojawił się ekodoradca. Mieszkańcy mają więc możliwość bliżej składania wniosków o dotację z programu „Czyste Powietrze”.

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Szymon Bolik

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego