Czwartek, 2 lipca 2020

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

W tym roku zabraknie wody w rybnickich fontannach. Miasto zakręca kurek przez brak pieniędzy

02.06.2020 09:07 | 5 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 09:21

Ze względu na konieczność oszczędzania, władze Rybnika zdecydowały, że w tym roku nie zostaną uruchomione miejskie fontanny.

W tym roku zabraknie wody w rybnickich fontannach. Miasto zakręca kurek przez brak pieniędzy
W tym roku nieczynna będzie między innymi efektowna fontanna pod rybnicką bazyliką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy uważasz, że wyłączenie fontann to dobry sposób na oszczędzanie?

Jak się dowiedzieliśmy w magistracie, decyzja dotyczy wszystkich fontann, łącznie z tą pod rybnicką bazyliką. - Utrzymanie fontanny to koszty, dlatego podjęliśmy trudną decyzję i w tym roku fontanny pozostaną suche - potwierdza w rozmowie z portalem nowiny.pl Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika. - Ze względu na konieczne oszczędności w tegorocznym budżecie zrezygnowaliśmy z uruchamiania fontann. Oszczędności były konieczne szczególnie w dziale dotyczącym tzw. obsługi bieżącej miasta, a nie wydatków na inwestycje, koszty uruchamiania fontann właśnie do takich kosztów się zaliczają. Budżet miasta ma specyficzną konstrukcję wynikającą z przepisów ustawy o finansach publicznych. Obsługa fontann, to koszt około 280 tysięcy na sezon - dodaje.

Poza wodą, koszty generuje między innymi praca pomp oraz filtrowanie wody. Magistrat analizuje jeszcze inne pomysły na oszczędności, ale na razie podjęto decyzję tylko o wstrzymaniu pracy fontann.

Przypomnijmy, w 2019 roku wpływy do budżetu miasta z podatku dochodowego wynosiły 65 mln 121 tysięcy. W 2020 roku to 57 mln 393 tysiące. - Porównując rok do roku, to aktualna analiza budżetu budzi, mówiąc delikatnie, niepokój. Chcąc po pandemii wspierać lokalny biznes, lokalną gospodarkę musimy zweryfikować planowane inwestycje - mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.
(acz)