Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Coraz więcej ścieżek. Rybnik stawia na rowery

01.06.2020 09:31 | 0 komentarzy | acz

Jak pogodzić rowerzystów i kierowców samochodów ? W Rybniku dla jednych i drugich powstają nowe rozwiązania.

Coraz więcej ścieżek. Rybnik stawia na rowery
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oddany do użytkowania w kwietniu tego roku 10-kilometrowy odcinek Drogi Regionalnej znacznie usprawnił ruch samochodowy w Rybniku. Wybudowana obwodnica, którą przy prędkości 100 km na godzinę, sprawnie przemieszczamy się na przeciwległy kraniec miasta – od drogi krajowej 78, aż po autostradę A1, to cenna oferta dla kierowców czterech kółek.

Tej inwestycji towarzyszyła również budowa drogi Śródmiejskiej, która daje szybkie połączenie centrum miasta z obwodnicą. Ważnym elementem budowy tej drogi jest droga pieszo-rowerowa wraz z nową kładką nad rzeką Nacyną, która stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla amatorów przemieszczania się na rowerach.

- Trasa przy drodze Śródmiejskiej stanie się w przyszłości elementem projektowanych bulwarów nad Nacyną w kierunku południowych dzielnic miasta. Aktualnie borykamy się z dość żmudnym i mało widowiskowym procesem projektowania i podziałami geodezyjnymi, w przyszłości rzeka Nacyna stanie się pieszo-rowerową osią Północ – Południe – zapowiada prezydent Piotr Kuczera.

Już dziś możemy przejechać z Bulwarów nad Nacyną w kierunku południowych dzielnic miasta wykorzystując nową drogę rowerową przy Śródmiejskiej. Aktualnie bulwary kończą się za parkingiem wielopoziomowym, kiedy przejdziemy przez ulicę Hallera w kierunku targowiska, a dalej ulicą Rzeczną, potem Młyńską aż do nowego ronda przy Obwiedni Południowej (tuż przed zabytkowym wiaduktem kolejowym na Zamysłowie) spotkamy się ze sporą ilością ułatwień dla rowerzystów na trasie, takich jak: kontrapasy, bezpieczne przejazdy, sygnalizatory dla rowerzystów. Tym odcinkiem przemieścimy się bardzo sprawnie do nowej trasy pieszo-rowerowej wzdłuż drogi Śródmiejskiej. Odcinek tej trasy kończy się przed ulicą Dolną w dzielnicy Zamysłów, z której jazdę kontynuujemy szutrową drogą przez las, aż do ulicy Zamiejskiej. Wyjeżdżamy na ulicę Wodzisławską przed Węzłem Wodzisławska (w okolicy muralu upamiętniającego Annę Kozub). I tak z centrum możemy dojechać do Zamysłowa, Niedobczyc, Popielowa czy Radziejowa w dużej części unikając uciążliwości wynikających z dużego ruchu samochodów.