Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Brytyjskie respiratory trafiły do szpitali w naszym regionie

29.05.2020 12:49 | 0 komentarzy | juk

W ramach akcji #WdzięczniMedykom prowadzonej przez Caritas Polska, 11 szpitali w województwie śląskim otrzyma 30 respiratorów. Pierwsze cztery urządzenia trafiły już do placówek w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rybniku oraz Wodzisławiu Śl.

Brytyjskie respiratory trafiły do szpitali w naszym regionie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

11 szpitali w województwie śląskim otrzyma łącznie 30 respiratorów w ramach akcji #WdzięczniMedykom prowadzonej przez Caritas Polska. - Caritas nie ustaje w niesieniu pomocy polskim medykom w walce z koronawirusem. Jesteśmy tam, gdzie nasze wsparcie jest najbardziej potrzebne - mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Od Raciborza po Pszczynę

30 respiratorów produkcji brytyjskiej trafi do szpitali w 11 miastach: Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Knurowie, Mikołowie, Pszczynie, Żorach, Wodzisławiu Śl., Tychach, Orzeszu, Cieszynie i Rybniku. Pierwsze cztery urządzenia w tym tygodniu zostały przekazane do: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku oraz Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim. Pozostałe będą sukcesywnie dostarczane do pozostałych placówek ochrony zdrowia w województwie śląskim w kolejnych tygodniach. Zakończenie dostaw planowane jest na przełomie czerwca i lipca.

Urządzenia już dotarły

Pierwsze cztery urządzenia trafiły już do placówek w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu Śl. Pozostałe respiratory będą przekazywane szpitalom w najbliższych tygodniach. – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju otrzymał wsparcie w postaci respiratorów transportowych Para PAC Plus. W walce z chorobą, jaką jest Covid-19 respiratory stanowią niezbędny sprzęt ratujący życie - mówi dr n. med. Józef Danek, p.o. z-cy dyrektora placówki ds. lecznictwa.

Darowizna spółki górniczej

Zakup urządzeń ratujących zdrowie i życie osób chorych na COVID-19, nie byłby możliwy bez wsparcia Fundacji JSW. – Prawie milion złotych przeznaczyliśmy na zakup 30 respiratorów dla szpitali w województwie śląskim. To nasz wkład w akcję Wdzięczni Medykom zorganizowaną przez Caritas Polska - mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dodaje, że akcja #WdzięczniMedykom zwiększy bezpieczeństwo zdrowia Polaków. - Dla nas istotne jest to, że wspieramy szpitale działające na naszym terenie, pieniądze trafiają więc do mieszkańców naszego regionu. Zakup respiratorów to wydatek służący społeczności lokalnej - podkreśla Włodzimierz Hereźniak zauważając, że to nie jedyne wsparcie dla służby zdrowia w czasie pandemii ze strony JSW. Przypomina, że do tej pory spółka przeznaczyła już ponad 4 mln zł na dofinansowanie szpitali i na zakup niezbędnego sprzętu oraz środków higieny i ochrony osobistej.


Poza respiratorami Caritas Polska dostarcza szpitalom, a także hospicjom i zakładom opiekuńczo-leczniczym w całym kraju środki ochrony osobistej dla personelu medycznego oraz inne niezbędne wyposażenie. Do tej pory organizacja zakupiła już 100 tys. maseczek chirurgicznych, 9 tys. masek KN95 oraz 2 tys. przyłbic, 10 tys. kombinezonów ochronnych, a także 12 specjalistycznych łóżek szpitalnych. Wartość sprzętu i wyposażenia medycznego sfinansowanego dzięki kampanii #WdzięczniMedykom przekroczyła już 4,6 mln zł. Z kolei kampania #WdzięczniMedykom rozwija się dzięki wsparciu darczyńców instytucjonalnych oraz indywidualnych. Do akcji wciąż można się przyłączyć, szczegóły TUTAJ