Wtorek, 14 lipca 2020

imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury

RSS

Zobacz jak się kwiecą łąki w Rybniku [ZDJĘCIA]

29.05.2020 10:15 | 0 komentarzy | acz

Opinie specjalistów mówią jednoznacznie, o tym, że ekosystem został dość znacznie zaburzony ze względu na zamiłowanie do koszonych trawników. Dlatego w Rybniku, konieczne w wielu miejscach koszenie, Zarząd Zieleni Miejskiej stara się równoważyć sianiem łąk kwietnych.

Zobacz jak się kwiecą łąki w Rybniku [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aktualnie kwitnie 2500 metrów kwadratowych łąk przy ul. Kotucza, przy węźle Chwałowicka, przy rondzie Kozie Góry, wokół tężni.

Łąki kwietne sprawdziły się w wielu miejscach naszego miasta już w ubiegłym roku. Przyciągają one pszczoły, motyle i ptaki szukające pożywienia oraz schronienia. Nie potrzebują nawozów i środków ochrony roślin, ani intensywnego podlewania, gromadzą za to wodę deszczową, tworzą lepszy mikroklimat w mieście, zapobiegają nagrzewaniu się powierzchni gleby. Łąki nie wymagają częstego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców (mniej spalin z kosiarek). Łąkę wystarczy skosić dwa razy w ciągu roku, a trawniki koszone są w sezonie kilka a czasem kilkanaście razy.

W tym sezonie, łąki kwietne zostały już wysiane na terenie tężni solankowej i przy sąsiadującym z nią parkingu, a także na terenie mini parku Wierzbowa. Kolejna łąka będzie przy ul. Prostej (między rondem boguszowickim a rondem żorskim).