Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Marek Labus: problemu zdrowia nie wolno ignorować [Oświadczenie]

28.05.2020 21:04 | 6 komentarzy | ma.w

To o jego obecność na zdalnej sesji 27 maja wybuchła kłótnia radnych Raciborza. Lekarz i menadżer ochrony zdrowia został poproszony przez Piotra Klimę o zabranie głosu, ale na takie wystąpienie nie zgadzał się szef rady miasta Leon Fiołka. Marek Labus postanowił zabrać głos przez media.

Marek Labus: problemu zdrowia nie wolno ignorować [Oświadczenie]
Marek Labus był w przeszłości radnym miejskim w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oto treść jego oświadczenia:

Z dużym zażenowaniem miałem wczoraj okazję obserwować, w jaki sposób Przewodniczący Rady Miasta usiłuje prowadzić obrady Rajców Miejskich w dobie pandemii.

Nieudolność, podporządkowanie Prezydentowi, niepanowanie nad tempem procedowania oraz wręcz obsesyjne chowanie się za opiniami prawnika – to tylko niektóre spostrzeżenia, do jakich uprawniała wczorajsza postawa Przewodniczącego Rady Miasta. Dobrze się stało, że większość radnych za pomocą prawnych i demokratycznych narzędzi przerwała ten teatr niekompetencji i nie pozwoliła sobie arbitralnie odebrać prawa głosu.

Skandalem było to, że w dobie pandemii zaproponowany przez Przewodniczącego porządek obrad nie zawierał ani jednego punktu dotyczącego opieki zdrowotnej mieszkańców, w mieście gdzie jedyny szpital został przekształcony w jednoimienny i w zasadzie od 3 miesięcy przestał udzielać świadczeń sprzed przekształcenia.

Dziwi opór Przewodniczącego Rady i ikon tzw. walki z wyimaginowanym betonem, by taki punkt do porządku obrad wprowadzić.

Na stronie UM ukazał się niepodpisany komunikat w sprawie przebiegu tej kontrowersyjnej sesji. Jeśli wydał go Rzecznik Prasowy UM, to jest to kolejny dowód na niepanowanie przez Przewodniczącego nad sprawami Rady Miasta, ponieważ Rzecznik UM raczej nie jest uprawniony do wydawania takich komunikatów w imieniu Rady Miasta, a już zupełnie nic Go nie uprawnia do oskarżania Radnego o łamanie Statutu Miasta.

Nadal uważam, że dyskusja nad sprawami zdrowia mieszkańców w tym szczególnym czasie jest jak najbardziej konieczna również w Radzie Miasta. Jeśli Przewodniczący nie chce dopuścić do wysłuchania moich opinii sporządzonych pro bono, to niech wynajmie eksperta, bo problemu zdrowia nie można ignorować, jest najważniejszy dla większości mieszkańców.

Wydaje się, że w 30 rocznicę powstania samorządu w Polsce, Przewodniczący Rady Miasta w trakcie prowadzenia sesji, mógł się jednak zachować godniej, bardziej profesjonalnie oraz zauważyć wagę problemu ochrony zdrowia mieszkańców w okresie pandemii.

Marek Labus

p.s W pobliskim Wodzisławiu Śląskim bardzo często w trakcie sesji, na początku, procedowany jest punkt Wystąpienia mieszkańców i jak mieszkaniec ma ochotę, to zgłasza się do głosu i nie jest w tym zakresie konieczna dwugodzinna przepychanka czy go dopuścić do wystąpienia, czy nie.

Można? Można.

Ludzie:

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.