Czwartek, 9 lipca 2020

imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

RSS

Marklowice z najlepszą oświatą w powiecie wodzisławskim, Gorzyce z najgorszą

28.05.2020 13:14 | 6 komentarzy | art

Czasopismo samorządu lokalnego „Wspólnota” opublikowało w marcu ranking „Miejsca sprzyjające edukacji”, zrealizowany przy współpracy ekspertów Evidence Institute. Przez rozwijającą się epidemię koronawirusa ranking pozostał u nas praktycznie niezauważony. 

Marklowice z najlepszą oświatą w powiecie wodzisławskim, Gorzyce z najgorszą
Marklowicka oświata została wysoko oceniona. Na zdjęciu obiekty oświatowe w Marklowicach. Fot. facebook
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W rankingu wskazano samorządy, w których edukacja znajduje się na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia. Sklasyfikowano w nim 2437 gmin miejskich i wiejskich z całego kraju. Autorzy rankingu wyjaśniają, że pozycja w rankingu jest pochodną oceny każdego samorządu w trzech kategoriach.

W kategorii Dobry start oceniono dostępność edukacji przedszkolnej oraz wyniki uczniów na egzaminach zewnętrznych kończących szkołę podstawową oraz gimnazjum. Czołowe miejsca zajmą tu gminy, w których prawie wszystkie dzieci mogą korzystać z przedszkoli, a wyniki egzaminów zewnętrznych są wyższe niż w samorządach działających w podobnym kontekście społecznym i gospodarczym.

W kategorii Nierówności autorzy rankingu porównali samorządy pod względem tego, jak zróżnicowane są wyniki egzaminów zewnętrznych. Najwyższe lokaty zajmują gminy, w których uczniowie mają zbliżone do siebie wyniki z egzaminu kończącego szkołę podstawową i gimnazjum. Inaczej mówiąc, są to gminy, gdzie między najlepszymi a najsłabszymi uczniami różnice są mniejsze niż gdzie indziej.

Z kolei kategoria Postęp odzwierciedla przyrost wiedzy i umiejętności uczniów między ukończeniem szkoły podstawowej a końcem nauki w gimnazjum. Według autorów raportu, jest to odpowiednik edukacyjnej wartości dodanej oszacowany dla gmin w oparciu o wyniki sprawdzianu szóstoklasistów oraz wyniki egzaminu gimnazjalnego. Wskaźnik ten pokazuje jakość nauczania nauczycieli gimnazjów, z których wielu naucza obecnie w szkołach podstawowych.

Końcową pozycję w rankingu ustalono jako średnią z pozycji w tych trzech kategoriach.

Na których miejscach rankingu uplasowały się nasze miasta i gminy? W większości daleko od czołówki, ale też daleko od końcówki rankingu. Są jednak dwa wyjątki. Pozytywny to gmina Marklowice, która została sklasyfikowana na 129. miejscu. W gronie prawie 2,5 tys. gmin to wysoka pozycja i gmina zdecydowanie wyróżnia się nią na tle innych gmin powiatu wodzisławskiego. Więcej na temat tego sukcesu, w tym komentarze z Marklowic, napiszemy wkrótce. Co ciekawe w Urzędzie Gminy w Marklowicach o istnieniu rankingu i wyniku zajętym w nim przez gminę dowiedzieli się od naszej redakcji.

Negatywnym wyjątkiem jest z kolei gmina Gorzyce, która uplasowała się dopiero na miejscu 2075. i wypadła zdecydowanie najsłabiej spośród wszystkich gmin powiatu wodzisławskiego. Ranking "Wspólnoty" był dość szeroko komentowany na poniedziałkowym (25 maja) posiedzeniu wspólnym komisji rady gminy, które w zdecydowanej większości zostało poświęcone tematowi  gminnej oświaty, o czym napiszemy w najbliższym wydaniu "Nowin Wodzisławskich". - Jako wójt i rada gminy tej i poprzedniej kadencji zrobiliśmy wszystko, by zaplecze materialne naszych szkół było na poziomie XXI wieku. Znaczące środki finansowe zostały przekierowane na oświatę, rekordowe środki poszły na modernizację boisk szkolnych, ostatnio też na modernizację infrastruktury informatycznej. Stoimy przed decyzją o skierowaniu sporych środków na termomodernizację obiektów. Reszta zależy już tylko i wyłącznie od naszej kadry pedagogicznej i kadry zarządzającej jednostkami oświatowymi – powiedział podczas posiedzenia Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła gmina Podkowa Leśna z powiatu grodziskiego w województwie mazowieckim. Podium uzupełniają gminy Łękawica (powiat żarski, województwo lubuskie) i Lesznowola (powiat piaseczyński, województwo mazowieckie).

Miejsca w rankingu "Wspólnoty" zajęte przez gminy powiatu wodzisławskiego

Marklowice     129.

Lubomia         619.

Godów           751.

Radlin            812.

Rydułtowy      936.

Wodzisław Śl. 984.

Mszana         1389.

Pszów           1808.

Gorzyce        2075.