Poniedziałek, 10 maja 2021

imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora

RSS

Kłótnia o Marka Labusa na sesji w Raciborzu. Do właściwych obrad nie doszło

27.05.2020 16:36 | 8 komentarzy | ma.w

Przewodniczący rady miasta Leon Fiołka odmówił wystąpienia na majowej sesji Markowi Labusowi lekarzowi i menadżerowi ochrony zdrowia. Wnioskował o to Piotr Klima, poparli go radni „Razem dla Raciborza” i Michał Szukalski. Ten ostatni mówił też o „głupim komentarzu” prezydenta Polowego. Ostatecznie sesję trzeba było zakończyć, zanim rozpoczęto głosowania nad uchwałami, bo prawie cała rada - 21 jej członków - nie zgodziła się na proponowany porządek obrad. Taki przypadek - zakończenia sesji przed jej właściwym rozpoczęciem - nie zdarzył się w 30-letniej historii raciborskiego samorządu.

Kłótnia o Marka Labusa na sesji w Raciborzu. Do właściwych obrad nie doszło
Radny Piotr Klima i lekarz Marek Labus, który chciał wystąpić na sesji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rada w dwóch głosowaniach odrzuciła porządek obrad zaproponowany przez przewodniczącego Leona Fiołkę. Doszło do sytuacji, w której zaczęto mówić o zakończeniu sesji. L. Fiołka po zasięgnięciu opinii mecenasa Marka Harza pracującego dla urzędu stwierdził, że sesja może być nadal procedowana. Protestowali radni opozycji. Uznali opinie radcy za błędne, odsyłali go do samorządów z Żor i Rybnika. Stanisław Borowik radził mu konsultację z jakimś zorientowanym kolegą po fachu, a Mirosław Lenk dopytywał, jak długo mecenas ma do czynienia z samorządem.

Mecenas Marek Harz

Po kolejnej wymianie zdań o racji zapisów statutowych przytaczanych przez prawnika, przewodniczącego i radnych  ponownie zdecydowano o przerwie, tym razem 10-minutowej.

Po powrocie do obrad przewodniczący Leon Fiołka zarządził koniec majowej sesji, bo rada nie przyjęła proponowanego porządku posiedzenia. O terminie następnej, już w trybie nadzwyczajnym ma być wiadomo jutro (czwartek 28 maja).

W oficjalnym komunikacie urzędu miasta wniosek radnego Piotra Klimy nazwano "sprzecznym ze Statutem Miasta". Za powód zakończenia sesji służby prasowe magistratu podały nieprzegłosowanie przez radnych pierwotnego porządku obrad.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty