Czwartek, 9 lipca 2020

imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

RSS

Wodzisławskie Centrum Kultury inwestuje w zieloną energię

27.05.2020 16:15 | 1 komentarz | juk

Do końca sierpnia na budynku Wodzisławskiego Centrum Kultury zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne. - Rozpoczynamy kolejną, ważną inwestycję - mówi dyrektor placówki Krzysztof Jaroch.

Wodzisławskie Centrum Kultury inwestuje w zieloną energię
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisławskie Centrum Kultury dziś (27.05) zawarło umowę na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 40 kilowatów. Wykonawcą robót jest firma Eltech z Rudy Śl., która zobowiązała się wykonać zadanie za kwotę nieco ponad 216 tys. zł. Inwestycja realizowane jest w ramach miejskiego projektu pn. „Odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej Miasta Wodzisławia Śląskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Do końca sierpnia na dwóch z trzech dachów budynku WCK o łącznej powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych zamontowanych zostanie 136 paneli. Powstaną dwie jednostki wytwarzania energii dzięki modułom fotowoltaicznym. Instalacja pozwoli na przekazanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci energetycznej, by następnie odebrać je w znaczącej części podczas zwiększonego zapotrzebowania na pobór prądu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

- Dzięki środkom unijnym pozyskanym przez miasto Wodzisław Śl. rozpoczęliśmy kolejną, ważną inwestycję. Po ubiegłorocznej termomodernizacji części dachu wraz z dostosowaniem do montażu fotowoltaiki ruszają kolejne prace, dzięki którym skorzystamy z prądu w ramach odnawialnych źródeł energii – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury. Dodaje, że inwestycja prowadzona przez WCK w ramach miejskiego projektu w oczywisty sposób zmniejszy pobór energii elektrycznej wytworzonej i dostarczonej z sieci, co zmniejszy ilość substancji szkodliwych w powietrzu, pochodzących z procesów energetycznego spalania paliw.